Janusz Strzelczyk

Plan na nowy budżet obywatelski

Plan na nowy budżet obywatelski
Janusz Strzelczyk

Happeningi propagujęce ideę budżetu obywatelskiego na placu Biegańskiego i w tramwaju. Na co wydać 8,7 mln zł ? Może na fabrykę czekolady, spa dla zwierząt, czy wypożyczalnię gokartów

Wprawdzie budżet obywatelski w Częstochowie wydaje się być oczywistością (to już czwarta edycja), ale nie zaszkodzi propagowanie tej formy dzielenia miejskich pieniędzy - uważają w Ratuszu. Chodzi o to, aby była jak największa frekwencja w głosowaniu.

Najnowszą, wakacyjną, formą propagowania idei budżetu obywatelskiego był happening na placu Biegańskiego, pod hasłem „Nowa mapa Częstochowy”. Kilkudziesięciu wolontariuszy zachęcało częstochowian do zgłaszania swoich projektów do budżetu obywatelskiego i wzięcia udziału w głosowaniu. Na płycie placu namalowali kredą mapę Częstochowy, na której można było wpisać swoje propozycje.

Pomysłów było tak dużo, że mapa okazała się zbyt mała. Tablice dzielnic informowały, co do tej pory udało się zrealizować w ramach poprzednich edycji.

W specjalnie przygotowanym kąciku dla dzieci, najmłodsi uczestnicy happeningu mogli narysować swoje pomysły na to, co ich zdaniem powinno pojawić się w mieście.

Happening na Bieganie to nie wszystko. Na tory wyruszył zabytkowy tramwaj. Podczas bezpłatnego przejazdu wolontariusze informowali pasażerów o tym, czym jest budżet obywatelski, w jaki sposób i do kiedy należy zgłaszać propozycje zadań, oraz kiedy i gdzie będzie można oddać głos na zgłoszone projekty.

- Z roku na rok budżet obywatelski cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tegorocznej edycji pula środków jest jeszcze większa, wynosi aż 8 mln 735 tys. 830 zł, zatem zachęcam częstochowianki i częstochowian do wzięcia udziału w tej inicjatywie. To mieszkańcy decydują, na co zostaną wydane te pieniądze - mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, który także wziął udział w happeningu i rozmawiał z mieszkańcami o ich pomysłach na inwestycje.

Do 8 sierpnia można zgłaszać swoje propozycje projektów poprzez elektroniczny generator wniosków na stronie internetowej www.konsultacje.czestochowa.pl lub na formularzu papierowym, który należy złożyć w Kancelarii Urzędu Miasta Częstochowy, przy ul. Śląskiej 11/13. Do tej pory zgłoszono m.in. takie pomysły jak fabryka czekolady, spa dla zwierząt, bezpłatna pływalnia dla dzieci, wypożyczalnia gokartów.

Nic się nie zmieniło w kwestii głosowania. W dalszym ciągu mamy do rozdysponowania po 10 punktów na zadania ogólnomiejskie i dzielnicowe. Możemy przyznać 1 punkt na 10 zadań dzielnicowych bądź 10 punktów na 1 zadanie. Do budżetu obywatelskiego na 2017 rok z 374 propozycji do realizacji zakwalifikowano 114 , z tego 5 o charakterze ogólnomiejskim i 109 dzielnicowych. W 2017 roku do wydania jest 6,6 mln zł. Spośród propozycji ogólnomiejskich najwięcej głosów zdobył projekt budynku wielofunkcyjnego na stadionie Rakowa wart 800 tys. zł, na drugim miejscu jest wniosek sześciu dzielnic budowy sześciu placów zabaw za 700 tys. zł, na trzecim pomoc dla remontu schroniska dla bezdomnych zwierząt za 230 tys. zł, na czwartym też schronisko dla bezdomnych zwierząt - doposażenie za 4 tys. zł, a na piątym organizacja w Częstochowie Dnia Gwiezdnych Wojen za 31 tys. zł.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.