Justyna Przybytek

Planetarium Śląskie zamieni się w park nauki. Umowa podpisana

Planetarium Śląskie jest obecnie nieczynne. Zostanie otwarte ponownie pod koniec 2020 roku Fot. Mat. prasowe Planetarium Śląskie jest obecnie nieczynne. Zostanie otwarte ponownie pod koniec 2020 roku
Justyna Przybytek

Umowa na modernizację Planetarium Śląskiego podpisana. Inwestycja, w efekcie której planetarium przekształci się w Śląski Park Nauki, pochłonie 136 mln zł. Start prac zaplanowano jeszcze w kwietniu, a finał pod koniec 2020 roku.

W planetarium powstanie ok. 30 nowych pracowni, będą m.in. pokoje klimatyczne i symulator lotu w kosmos. Obok budynku zaplanowano wieżę widokową i naukowy plac zabaw.Obok budynku zaplanowano wieżę widokową i naukowy plac zabaw.

Modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie zacznie się za kilka tygodni.

- W kwietniu rozpoczniemy zabezpieczanie terenu budowy oraz przygotujemy zaplecze dla pracowników. Cykliczne prace zamierzamy rozpocząć pod koniec kwietnia - zapowiada Radosław Górski, dyrektor firmy Budimex, która otrzymała kontrakt na wykonawstwo.

W efekcie rozbudowy planetarium zamieni się w Śląski Park Nauki. Koncepcja rozbudowy (konkurs na projekt wygrała firma Consultor z Poznania) zakłada, że do istniejącego budynku zostanie dobudowana nowa część o powierzchni ponad 2,5 tys. mkw. Ta część niemal w całości będzie znajdowała się pod ziemią.

- Będzie stanowiła jakby cokół dla zabytkowego budynku planetarium. To tu znajdzie się ekspozycja parku nauki prezentująca zagadnienia z zakresu sejsmologii, meteorologii oraz astronomii - dodał Stefan Janta z Planetarium Śląskiego. - Idea jest taka, żeby w tym parku nie tyle wykonywać doświadczenia, ile je przeżywać.

Z tą myślą w parku nauki zaplanowano m.in. specjalne pokoje klimatyczne, w których będzie można poczuć klimat wschodniej Syberii, Antarktydy, czy też lasu tropikalnego. Będzie tu też symulator lotu w kosmos, a także platforma, na której odczujemy zarejestrowane w regionie wstrząsy, w tym wstrząsy górnicze. Będzie tu także kilkumetrowa kolumna pogodowa, w której będzie można w krótkim czasie wytworzyć mgłę, tornado, chmurę oraz opad deszczu lub śniegu. W ramach prac zaplanowano również modernizację zabytkowego budynku planetarium: w głównej sali projekcyjnej wymienione zostaną fotele, ekran, system dźwiękowy oraz projekcyjny (nowy będzie hybrydowy). Projektor Zeissa, który w tym miejscu był wykorzystywany przez ponad 62 lata, zostanie przeniesiony i wyeksponowany w nowej części.

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.