Katarzyna Piojda

Planują obrać kurs na znalezienie etatu

W urzędzie pracy na razie jeszcze nie ma wielkiego ruchu. Nie ma jednak wątpliwości, że wiosenne ożywienie nastąpi. Zacznie się zapewne w marcu. Fot. Archiwum W urzędzie pracy na razie jeszcze nie ma wielkiego ruchu. Nie ma jednak wątpliwości, że wiosenne ożywienie nastąpi. Zacznie się zapewne w marcu.
Katarzyna Piojda

500 bezrobotnych skorzysta w bieżącym roku z darmowych szkoleń. Urząd pracy w Bydgoszczy przygotował tym razem 21 propozycji.

Szkolenia, obok staży, cieszą się największą popularnością wśród osób bezrobotnych. To dlatego, że po ukończeniu przynajmniej połowa uczestników - a zdarza się, że wszyscy - znajdują pracę.

Urząd pracy przygotował plan szkoleń na bieżący rok.

- Weźmie w nich udział 500 osób - zapowiada Anna Wyrczyńska-Bednarczyk, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej w PUP w Bydgoszczy. - To będą szkolenia grupowe oraz indywidualne.

Bezrobotni nie zapłacą ani złotówki za udział. Będą mieli 21 ofert do wyboru, chociaż wybrane kursy będą organizowane nawet kilka razy. Tak będzie choćby w przypadku szkoleń na kierowców tirów. W 5 grupach pojawi się łącznie 50 kursantów.

Pierwsi bezrobotni zaczną zajęcia w lutym, a ostatni we wrześniu. Niektóre szkolenia potrwają prawie półtora miesiąca, bo 40 dni i obejmą ponad 300 godzin. Tyle spędzą ci, którzy zechcą wyuczyć się na operatorów koparki i koparko-ładowarki. Przyszli ślusarze-spawacze będą mieli podobnie. Do jednych z najkrótszych kursów można zaliczyć ten z rysunku technicznego. Potrwa 5 dni, w sumie 40 godzin.

Jeszcze w lutym zacznie się szkolenie informatyczne. - Uczestnicy uzyskają wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności z zakresu Windowsa, Linuxa, sieci komputerowych, Project Management oraz Service Management - wymieniają w pośredniaku.

W marcu ruszy kilka szkoleń: obsługa wózków podnośnikowych, prawo jazdy kategorii C (ciężarówki), fakturzysta z obsługą kasy fiskalnej, kadry i płace z programem Płatnik.

Miesiąc później bezrobotni będą mogli zgłosić się na kursy: magazynier logistyk, operator koparko-ładowarki i koparki, spawanie metodą MAG, operator obrabiarek sterowanych numerycznie, zbrojarz-betoniarz, prawo jazdy kat. D (na autobusy), opiekun osób starszych, chorych i niepełnosprawnych, Autocad, podstawy rachunkowości z programem Symfonia.

Kto poczeka do maja, ma szansę wyuczyć się na spawacza metodą TIG, ślusarza-spawacza albo na opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym.

W czerwcu będzie można skorzystać z nauki rysunku technicznego, a w sierpniu zdobyć uprawnienia elektryczne. Pod koniec roku, w listopadzie, będzie okazja na szkolenia umiejętności poszukiwania pracy.

To, że kursy organizowane są przez urząd pracy, nie oznacza, że zajęcia będą odbywały się w siedzibie PUP. Uczestnicy będą jeździć na zajęcia do ośrodków szkoleniowych, którym urząd zleci przeprowadzenie kursów.

Więcej informacji o tegorocznych szkoleniach znajdziesz na stronie bydgoszcz. praca.gov.pl w zakładce „Szkolenia grupowe”.

Katarzyna Piojda

Miałam 6 lat, gdy postanowiłam zostać dziennikarką. I tak też wyszło. Piszę o bezrobotnych, bezdomnych, ubogich, czyli o ludziach, którzy znaleźli się na życiowym zakręcie i trudno im z niego wyjść. Samo pisanie w tym przypadku to za mało. Staram się więc im pomóc wyjść z tego zakrętu. Zajmuję się także tematyką bydgoskiej oświaty. Piszę również do serwisów Regiodom.pl i Strefa Biznesu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.