Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

JZ

Plany oszczędzania na emeryturę pod ostrzałem wszystkich stron. Grozi nam kolejna pomyłka jak z OFE?

Wyższa Emerytura tylko 10 lat, a potem życie w biedzie? Fot. 123RF Wyższa Emerytura tylko 10 lat, a potem życie w biedzie?
JZ

Pomysł dodatkowego oszczędzania na emeryturę, czyli Pracowniczych Planów Kapitałowych, nie zachwycił ani związków zawodowych, ani pracodawców. Krytykują go nawet ministrowie.

PPK to jeden ze sztandarowych punktów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. O pomyśle długo opowiadano, zanim w połowie lutego poznaliśmy projekt. Teraz znamy też wyniki społecznych konsultacji. Nie są obiecujące dla autorów.

Choć nikt nie podważa konieczności dodatkowego oszczędzania na emeryturę albo zreformowania obecnego sytemu, to do projektu jest cała masa zastrzeżeń różnej natury.

Tylko dla bogatych?

Projekt krytykują związki zawodowe. Zdaniem NSZZ „Solidarność”, z całkowitą pewnością można założyć, iż z programu wycofywać się będą pracownicy o niskich zarobkach, a zostaną dużo zarabiający. Na takie ryzyko wskazuje też m.in. minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dla kogoś, kto zarabia 3000 zł brutto składka wynosić będzie 60 zł miesięcznie, ale potrącana od zarobków netto. - Brak tej kwoty co miesiąc nie jest bez znaczenia w niskich dochodach - podkreśla minister.

W systemie zostaną więc pracownicy z wyższymi zarobkami, którzy tak bardzo nie odczują pomniejszenia pensji. A jeszcze dostaną dofinansowanie składek.

- Nie tylko nierówności emerytalne się nie zmniejszą, ale wręcz powiększą - konkluduje rzecznik finansów Aleksandra Wiktorow. Jej zdaniem, prawdopodobnie biedni będą się z programów wycofywać, a bogaci wzbogacą się jeszcze bardziej. Ze środków publicznych (Fundusz Pracy) dofinansowywane będą świadczenia pracowników o lepszej sytuacji dochodowej. Pieniądze na dopłaty (powitalna i roczna) mają bowiem pochodzić właśnie z Funduszu Pracy. Związkowcy sprzeciwiają się temu, podobnie jak rzecznik finansów oraz pracodawcy.

Wypłaty emerytur z PPK nie mają być dożywotnie, a trwać tylko przez 10 lat. To kolejne krytykowane rozwiązanie, nie tylko przez związkowców.

Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

JZ

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.