Platforma skarży ustawę o ziemi do TK

Czytaj dalej
Fot. Michał Dyjuk
Piotr [email protected]

Platforma skarży ustawę o ziemi do TK

Piotr [email protected]

Platforma Obywatelska złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niekonstytucyjności ustawy o obrocie ziemią.

Grupa posłów Platformy Obywatelskiej złożyła w czwartek wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją, a dokładnie o stwierdzenie niekonstytucyjności wybranych przepisów tzw. ustawy o obrocie ziemią.

- W naszej ocenie ta ustawa została uchwalona z naruszeniem podstawowych zasad i wartości konstytucyjnych. Nasz wniosek zmierza do tego, by wyeliminować z porządku prawnego normy, które szkodzą polskim rolnikom, szkodzą osobom, które chciałyby nabyć ziemię w Polsce, godzą w prawo własności i w zasady technik legislacyjnych - mówił poseł PO Borys Budka podczas briefingu przed siedzibą trybunału.

- Myślę, że to właściwy czas na to, aby złożyć w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Uważamy, że jest to złe prawo, napisane w złej formie i ograniczające nasze prawo do własności i prawo do dziedziczenia. Mamy 15 zarzutów, prosimy o sprawdzenie tych zarzutów. Zarzuty dotyczą głównie artykułu 21 i 23. Chodzi o prawo do samodzielnego decydowania o swojej własności i o dziedziczeniu - mówi posłanka PO Dorota Niedziela.

Zdaniem Budki PiS przyjął uchwałę, z której dumni mogliby być włodarze PRL.

- W sposób niespotykany w III RP ograniczono prawo własności. Państwo ma decydować o tym, kto może być właścicielem ziemi, a kto nie. Na długi czas zablokowano obrót ziemią dlatego, że państwo PiS nie ufa polskim rolnikom - mówi Budka.

- Państwo PiS chce zawładnąć każdym elementem życia codziennego. W przypadku ustawy, która zakazuje obrotu ziemią, są już widoczne efekty - rolnicy mają problemy z kredytami, gdyż banki domagają się od rolników dodatkowych zabezpieczeń. Osoby, które rozwiązują związek małżeński, mają problem z podziałem majątku. Najważniejszy nasz zarzut to to, że ta ustawa godzi w prawo do dziedziczenia w Polsce. Prawo wkroczyło w tym przypadku w sposób brutalny, ingerując w to, jak polscy rolnicy mogą przekazywać swoim najbliższym cały dorobek swojego życia - mówi poseł Borys Budka.

Autor: Piotr Mieszkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.