Krzysztof Zyzik

Platforma w górę, ale nie w regionie [KOMENTARZ]

Platforma w górę, ale nie w regionie [KOMENTARZ]
Krzysztof Zyzik

Dziś magazyn nto, a w nim sondaż gazet regionalnych naszej grupy prasowej. Badanie zrealizowane na największej w kraju próbie potwierdza trend spadkowy Prawa i Sprawiedliwości i wzrost notowań Platformy Obywatelskiej. To głównie efekt kompromitującej szarży rządu na forum Unii Europejskiej zakończonej nieszczęsnym głosowaniem 1:27.

Nasze badanie zaskakuje na poziomie regionalnym. Tutaj - odwrotnie niż w kraju - PiS dość mocno odskakuje PO, która lokalnie jest jak partia bez zębów. Trwa zatem odbijanie przez prawicę „tradycyjnie platformerskiego regionu”.

Dlaczego na Opolszczyźnie, przeciwnie niż w kraju, PO tak słabuje? Otóż ludzie zauważyli, że działania zjednoczonej prawicy przynoszą regionowi wymierne korzyści. Mamy polityków znaczących w skali kraju (Patryk Jaki) i samorządowców sprawnie korzystających z politycznego lobbingu (Arkadiusz Wiśniewski i Marcin Ociepa w Opolu, Kordian Kolbiarz w Nysie).

Samo Opole, abstrahując od stylu powiększenia granic, rozwija się w tempie, jakiego nie widziano tu od lat. Wielkie projekty infrastrukturalne, rewitalizacja dzielnic, wydział medyczny na uniwersytecie, nowi inwestorzy w strefie. Ludzie to widzą. Wiedzą, komu zawdzięczają to szarpnięcie, a jednocześnie pamiętają ministra PO Tadeusza „nic nie mogę” Jarmuziewicza. Tymczasem w tych dniach Patryk „wszystko mogę” Jaki przywozi dla miasta na białym koniu 137 milionów.

Określenie „wszystko mogę” powinno brzmieć jak komplement, ale i ostrzeżenie. Bo to, co może zgubić PiS w Polsce i regionie, to przekonanie o własnej nieomylności, nonszalancki stosunek do prawa, próby ograniczania roli samorządów i wolnych mediów. Jeśli prawica zwalczy lub przynajmniej ograniczy w swoich szeregach autorytarne ciągotki, ma szansę na udane wybory samorządowe i powtórzenie sukcesu w wyborach parlamentarnych. Choć, jeśli miałbym obstawiać, samodzielne rządy już jej nie grożą.

Krzysztof Zyzik

Reporter, felietonista, reportażysta i redaktor. Od 1993 roku w "Nowej Trybunie Opolskiej". Laureat ogólnopolskich nagród w konkursach na reportaż. W latach 2002-2004 autor serii głośnych tekstów śledczych o korupcji w opolskim ratuszu, po których skazano na kary więzienia władze miasta i regionu, przedstawicieli rządu SLD i powiązanych z nimi ludzi biznesu. W 1999 roku redaktor naczelny polsko-niemieckiego programu telewizyjnego "Magazyn śląski - Schlesien Journal". W latach 2000-2001 autor i producent ponad stu reportaży telewizyjnych w stacjach Polsat i RTL 7. W 2006 roku zastępca redaktora naczelnego "Nowej Trybuny Opolskiej", najbardziej poczytnego dziennika w regionie. Od 2007 roku - redaktor naczelny. Z sukcesem przeprowadził proces transformacji redakcji gazetowej w multimedialne wydawnictwo z rosnącym udziałem portali, serwisów internetowych i segmentu video. Kieruje największymi portalami w regionie - nto.pl i opole.naszemiasto.pl.
Pomysłodawca i współautor bestsellerowych na opolskim rynku wydawniczym książek o arcybiskupie Alfonsie Nossolu ("Miałem szczęście w miłości" i "Radość jednania").
Inicjator licznych akcji społecznych, w tym nagrodzonego programu społecznego "Nie zabieraj organów do nieba", propagującego ideę przeszczepów. Patronem tej akcji byli wybitni polscy kardiochirurgowie, profesorowie i ministrowie zdrowia: Jerzy Religa i Marian Zembala.
Pomysłodawca ustanowienia Święta Województwa Opolskiego (uchwalonego oficjalnie przez Sejmik Województwa Opolskiego w 10 rocznicę obywatelskiej akcji obrony Opolszczyzny).
Od lat angażuje się w działalność społeczną, m.in. w rolach Członka Zarządu Kapituły Odnowy Katedry Opolskiej, członka Rady Głównej Stowarzyszenia "Opolski dom" oraz członka Honorowego Komitetu Obchodów 800 lat Opola.
Uważa, że w zawodzie dziennikarza, niezależnie od dynamicznie zmieniających się form dystrybucji treści, najważniejsza jest wiarygodność i niezależność.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.