Marzena Sutryk

Płynie do nas strumień euro

Urząd Marszałkowski w Szczecinie zainwestuje w najbliższych latach w utworzenie sieci tras rowerowych w regionie, w sumie powstanie ponad tysiąc kilometrów Fot. Archiwum/urząd marszałkowski Urząd Marszałkowski w Szczecinie zainwestuje w najbliższych latach w utworzenie sieci tras rowerowych w regionie, w sumie powstanie ponad tysiąc kilometrów dla cyklistów
Marzena Sutryk

Nowe ścieżki rowerowe, centra przesiadkowe, boiska, autobusy, sieci wod. - kan. - to inwestycje, które w regionie będą realizowane z funduszy unijnych.

Jak już wczoraj informowaliśmy, w ramach realizacji programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (do wydania w sumie ok. 120 mln zł, w zależności od kursu euro) w Koszalinie umowy na dofinansowanie projektów dotyczących budowy dróg rowerowych i infrastruktury rowerowej podpisali samorządowcy z Mielna i Białogardu.

- Bardzo długo pracowaliśmy nad naszą koncepcją, zależało nam, by spodobała się ona mieszkańcom - mówi Olga Roszak-Pezała, burmistrz Mielna. - W rezultacie na wjeździe do Mielna, przy ul. Lechitów, zostanie kompleksowo zagospodarowany teren. Będzie przebudowane torowisko, powstanie miejsce dla pasażerów szynobusu i miejsce, gdzie będzie można złożyć bagaże, zostawić rowery. Jest tam też parking, który zostanie uporządkowany. Do tego powstaną ścieżki rowerowe, które będą się łączyć z Nadbałtyckim Szlakiem Rowerowym. Całość w trybie „zaprojektuj i wybuduj” i będzie nas kosztowała ponad 4 miliony złotych, w tym dofinansowanie wynosi ok. 62 procent.

- My dostajemy 4,5 miliona złotych przy kosztach 6,1 miliona - mówi Krzysztof Bagiński, burmistrz Białogardu. - Wybudujemy za to ok. 20 kilometrów ścieżek na terenie miasta. To bardzo ważne, gdyż mieszkańcy od lat skarżyli się, że mamy zaniedbane trasy rowerowe. Cieszy nas też zapowiedź wicemarszałka województwa Tomasza Sobieraja, że powstanie 7 - 8 kilometrów ścieżki rowerowej między Białogardem a Karlinem i tym samym Białogard zostanie włączony do tzw. sieci bałtyckiej, bo aktualnie musimy przewozić rowery do Karlina samochodami i stamtąd możemy jechać dalej trasą rowerową.

Dodajmy, że wcześniej umowy na wsparcie zakupu nowych autobusów miejskich podpisał Koszalin oraz Kołobrzeg. Na tym nie koniec. Teraz na weryfikację, a tym samym na zgodę na dofinansowanie unijne, oczekuje koszaliński projekt rowerowy (w tym projekt „rower miejski” i nowe ścieżki). Wczoraj podpisano też kilka umów na inwestycje samorządu województwa (także z funduszy unijnych) w infrastrukturę sportową w regionie. M. in. gmina Manowo dostała 17 tys. zł na siłownie terenowe w Wyszewie i Grzybnicy (koszt 40 tys. zł), miasto Bobolice - na skatepark wart 70 tys. zł dostało 18 tys. złotych, Polanów - 17 tys. zł na remont boiska (z wyposażeniem) w miejscowości Sowinko, przy 40 tys. zł za całość.

W sumie na sfinansowanie części kosztów budowy, modernizacji czy remontów infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w regionie Urząd Marszałkowski wyda ok. 1,2 mln złotych.

- Chcemy pochwalić się dobrymi informacjami dla mieszkańców miasta i gminy, a jednocześnie pokazać skuteczność sianowskich urzędników w pozyskiwaniu dotacji - zaznaczył Maciej Berlicki, burmistrz Sianowa. O dofinansowaniu na czternaście projektów poinformował podczas konferencji na dachu żłobka i przedszkola gminnego - obiektu również zrealizowanego z wykorzystaniem środków zewnętrznych. - Realizację części projektów rozpoczęliśmy w roku 2016, a część z nich będziemy finalizować w roku 2019. Na te przedsięwzięcia pozyskaliśmy ponad 22,4 mln złotych - podkreślił Maciej Berlicki.

Za pozyskane środki samorząd wybuduje ponad 14 km dróg w miejscowościach wiejskich, m. in. w Szczeglinie, Szczeglinie Nowym, ponad kilometr drogi w Skibnie i około kilometra w Iwięcinie. - Przyjęliśmy zasadę, że budujemy drogi z płyt YOMB tam, gdzie potrzebny jest dojazd do skupisk kilku lub kilkunastu domów - poinformował burmistrz.

Gmina wyposaży gospodarstwa domowe w 86 przydomowych oczyszczalni, dokończy proces „Kanalizacji zachód”, wybuduje nową stację uzdatniania wody i dostarczy ją nową magistralą do mieszkańców Sianowa, Skibna, Suchej Koszalińskiej, Kleszcz i Osiek. Dzięki ostatnim zadaniom dostawa wody będzie bezpieczniejsza - wyłączone zostaną cztery wiekowe i problematyczne ujęcia.

Powstanie blisko 8 km ścieżek rowerowych na trasie Sucha Koszalińska - Łazy oraz w Wierciszewie, Skibnie i Skwierzynce. W Dąbrowie i Skibnie powstaną boiska sportowe ze sztuczną nawierzchnią, a w Dąbrowie i Suchej Koszalińskiej wiaty rekreacyjne i siłownie zewnętrzne. Innowacyjnym pomysłem samorządu jest budowa farmy fotowoltaicznej, dzięki czemu możliwa będzie produkcja prądu na własne potrzeby. Oszczędności szacowane są na ok. 100 tys. złotych rocznie. Farma ma powstać między Stadionem Miejskim a przepompownią ścieków w Sianowie. - Budowę chcemy rozpocząć jeszcze w tym roku. Na ten cel pozyskaliśmy 2 mln złotych - dodał Maciej Berlicki.

- Tylko jeden z projektów finansowany będzie ze środków krajowych - doprecyzował Tomasz Tesmer, kierownik Referatu Rozwoju w Urzędzie Miejskim w Sianowie. - To budowa dziennego Domu Seniora, który powstanie w budynku po Szkole Podstawowej nr 1 w Sianowie.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.