Po 100 tys. zł dla przedsiębiorców

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Czesław Wachnik

Po 100 tys. zł dla przedsiębiorców

Czesław Wachnik

Nawet 100 tys. zł bezzwrotnej pożyczki może dostać przedsiębiorca na utworzenie nowej firmy lub nowego miejsca pracy.

- Na około 16 mln zł może liczyć stowarzyszenie LGD „Brama Lubuska” do 2020 roku - powiedziała nam prezes Joanna Bagińska. - Większość z nich, bo 14 mln zł, trafi do beneficjentów, a więc firm i samorządów.

Przypomnijmy, że do stowarzyszenia należy 15 gmin, w tym wszystkie z powiatu świebodzińskiego, za wyjątkiem Zbąszynka. Przewiduje się, że 7 mln zł dostaną przedsiębiorcy na założenie nowej firmy, czy utworzenie nowych miejsc pracy w tych istniejących. Jednorazowo może to być nawet 100 tys. zł tzw. bezzwrotnej dotacji. Czy to dużo? J. Bagińska tłumaczy, że taką kwotę wyliczono jako optymalną, by nowa firma mogła wystartować, zakupić niezbędny sprzęt, mieć czas na pozyskanie klientów i utrzymanie się na rynku.

W poprzednich latach nowo zakładane firmy dostawały po 40 tys. zł. I okazywało się, że było to zbyt mało, bo wiele z nich bankrutowało po roku czy dwóch. W przypadku 100 tys. zł może to się zmienić.

Prezes dodaje, że pieniądze dostaną najczęściej firmy usługowe, działające w gospodarce leśnej, komunalnej czy zajmujące się chociażby sprzątaniem. Ich brakuje najbardziej. Zakłada się, że około 1,8 mln zł dostaną różnego rodzaju stowarzyszenia czy fundacje na tzw. projekty grantowe, a więc chociażby organizację różnego rodzaju imprez, promocję swojego regionu, wydawanie folderów, nagrywanie filmów czy szkolenia itp.

Natomiast samorządy, a więc powiaty i gminy, mogą liczyć na 5,2 mln zł. I za te pieniądze mogą budować np. chodniki, ścieżki rowerowe, siłownie zewnętrzne, czy tworzyć centra rekreacyjne na wsi. Nabory pierwszych wniosków zaplanowano w drugiej połowie 2016 roku i to zarówno dla przedsiębiorców, jak też samorządów. - Czasu pozostało niewiele i zainteresowani już powinni przygotowywać wnioski. Im będą lepiej zrobione, tym gmina czy przedsiębiorca ma większe szanse na pozyskanie pieniędzy - podkreśla prezes Bagińska. Przypomina też, że w poprzednim rozdaniu unijnym a więc w latach 2007-2013 grupa Brama Lubuska miała do dyspozycji 23 mln zł

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.