Po czym można poznać dobrego pracodawcę i solidną firmę

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Opr. AG

Po czym można poznać dobrego pracodawcę i solidną firmę

Opr. AG

Jak rozpoznać dobrą ofertę pracy i wartościowego pracodawcę? Oto kilka wskazówek serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl.

Zadowoleni pracownicy są najlepszą wizytówką wartościowego pracodawcy. Atmosferę panującą w firmie często można wyczuć już od wejścia. Jeśli w recepcji wita nas przygnębiona recepcjonistka, a członkowie zespołu niepewnie spoglądają znad biurek, powinien być to dla nas sygnał ostrzegawczy. Nikt tak dobrze jak zatrudnione osoby nie poinformuje nas, jaką kulturę ma dana firma.

Rekomendacja byłych pracowników
Sposobem na zdobycie informacji o potencjalnym pracodawcy są również byli pracownicy. Bardzo często osoby, które rozstały się z firmą, śmielej oceniają ją w internetowych komentarzach. Pod uwagę należy wziąć wpisy byłych pracowników, jednak tylko tych, którzy nie pozostają anonimowi, a otwarcie i w kulturalny sposób oceniają wady i zalety byłego pracodawcy.

Wysokie miejsca w rankingach
Najbardziej prestiżowe, duże i często międzynarodowe korporacje trafiają do rankingów organizacji, które monitorują rynek pracy. Jeśli odpowiadamy na ofertę pracy znanej firmy, warto sprawdzić jej pozycję w rankingach w kategoriach np. „płaca”, „firma przyjazna seniorom”. Wartościowego pracodawcę można poznać także po ocenie w branżowych zestawieniach.

Dobra opinia w lokalnym środowisku
Odpowiednikiem prestiżowych i ogólnopolskich rankingów dla małych i średnich firm są zestawienia, które przygotowują np. regionalne media. Równie istotna jest opinia, jaka o firmie krąży w lokalnym środowisku. W zależności od tego, do jakiej firmy składamy aplikacje, należy poszukać w Google i w mediach społecznościowych jak największej liczby publikacji i opinii na jej temat.

Niska rotacja
To ważny wskaźnik, który dużo mówi o firmie. Jeśli od dłuższego czasu monitorujesz rynek pracy i nieustannie widzisz tę samą ofertę pracy – to sygnał, że w firmie nie dzieje się najlepiej. Może to oznaczać, że pracodawca oferuje nieatrakcyjne warunki pracy. Firma, która dba o pracowników, nie boryka się z wysoką rotacją. Dobrego pracodawcę można poznać po stabilnym zespole.

Przejrzysta rekrutacja
Liczą się jasne zasady gry. Wartościowy pracodawca informuje potencjalnego pracownika już podczas pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej, jak długo potrwa rekrutacja i nie pozostawia go bez informacji na żadnym etapie.

Ustalona siatka płac
Płace, jeden z najważniejszych czynników zatrudnienia, nie powinny być tematem tabu. Jeśli pracodawca zamieszcza ofertę pracy bez podania wynagrodzenia i nie chce na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej zdradzić jego wysokości (np. ze względu na to, że proces jest wieloetapowy i taką informację chce przekazać na bardziej zaawansowanym etapie) to powinien określić widełki, w jakich firma porusza się na danym stanowisku. Brak informacji o zarobkach nie świadczy dobrze o pracodawcy.

Prawo pracy
Jeśli firma proponuje umowę o pracę – oznacza to, że opłaca składki ZUS, respektuje prawo do urlopu i przestrzega czasu pracy. Nieuczciwy pracodawca może stać się przyczyną kłopotów nawet wówczas, gdy zakończymy u niego pracę. Jeśli np. będziemy chcieli zarejestrować się w urzędzie pracy i sięgnąć po dotację na własną firmę, zostaniemy sprawdzeni pod kątem uregulowania składek ZUS. Jeśli okaże się, że były szef ich nie odprowadzał, urząd pracy nie będzie mógł rozpocząć procedury udzielenia takiej dotacji.

Opr. AG

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.