Po dwudziestu latach Sosnowiec zyskuje stacjonarne hospicjum

Czytaj dalej
Fot. Mat. Pras.
Tomasz Szymczyk

Po dwudziestu latach Sosnowiec zyskuje stacjonarne hospicjum

Tomasz Szymczyk

Na piątek (8.12) zaplanowano otwarcie pierwszego w Zagłębiu stacjonarnego hospicjum. Zaadaptowano na nie budynek dawnej szkoły.

W budynku dawnej szkoły górniczej przy ul. Hubala-Dobrzańskiego na pograniczu Klimontowa i Porąbki w Sosnowcu trwają dzisiaj ostatnie przygotowania do momentu, na który wolontariusze z sosnowieckiego Hospicjum św. Tomasza Apostoła czekali od dwudziestu lat. W piątek odbędzie się tutaj oficjalne otwarcie pierwszej w Sosnowcu i Zagłębiu Dąbrowskim stacjonarnej placówki hospicyjnej.

Najprawdopodobniej jest to najszybciej wybudowany w naszym regionie obiekt, świadczący kompleksowe usługi opiekuńcze, bowiem pierwsze maszyny na placu budowy stanęły w listopadzie 2016 roku.

Budynek dawnej szkoły górniczej to jedno, bo ważniejszą częścią jest ta druga, budowana od podstaw, w której znajdować się będą pomieszczenia dla chorych.

- Adaptacja polega na dostosowaniu pomieszczeń byłej szkoły do realizacji takich funkcji, jak dzienny ośrodek pobytu dla osób chorych, rehabilitacja, psychoterapia, gabinety lekarskie i pielęgniarskie. W nowo dobudowanej części będą znajdować się pokoje dla osób objętych opieką całodobową - wyjaśnia Małgorzata Czapla, prezes zarządu Hospicjum św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu.

Dzisiaj sosnowieckie Hospicjum ma pod swoją opieką ponad 140 chorych w trybie środowiskowym, w domu podopiecznego. Po zakończeniu prac inwestycyjnych, hospicjum domowe nadal będzie działać. Zgodnie z założeniami, w stacjonarnej placówce przygotowane zostanie miejsce dla dwudziestu chorych, którzy objęci zostaną opieką całodobową. Oprócz nich pomoc znajdzie tutaj dwudziestu innych, ale na zasadzie opieki dziennej, kilkugodzinnej.

Hospicjum będzie oferować pacjentom na szeroką skalę wsparcie psychologiczne oraz pomoc rehabilitacyjną. Będzie też tutaj wypożyczalnia sprzętu, dostępna nie tylko dla podopiecznych hospicyjnych, ale i dla osób potrzebujących spoza projektu. Rocznie z hospicyjnej placówki opiekuńczej skorzysta nawet tysiąc osób.

Dawny budynek szkolny został hospicyjnemu stowarzyszeniu przekazany przez miasto za jeden procent wartości. Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński podkreślał, że gdyby mogli, urzędnicy przekazaliby go zupełnie za darmo.

- Cieszymy się, że wreszcie po tylu latach zamysł wolontariuszy z sosnowieckiego hospicjum znalazł szczęśliwe rozwiązanie. Wyrażamy ogromny szacunek i podziękowanie dla tych wszystkich, którzy przez te wszystkie lata opiekowali się chorymi cały czas starając się również o budowę hospicjum stacjonarnego. Jestem pełen uznania, bo proces inwestycyjny został przeprowadzony w iście ekspresowym tempie - mówi Arkadiusz Chęciński.

To jednak tylko część projektu, bo drugą stanowi wyposażenie budynku hospicjum w niezbędny sprzęt rehabilitacyjny, ale też łóżka czy sprzęt AGD. W tym zakresie hospicjum również otrzymało dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w ramach EFS RPO WŚl. 2014-2020 w wysokości około 2,8 mln złotych. Ta kwota pozwoli wyposażyć obiekt w podstawowym zakresie i rozpocząć działalność.

- Środki unijne to ogromna pomoc i odczuwalne wsparcie, bez których na pewno nie bylibyśmy w stanie zrealizować tych projektów w tak krótkim czasie i w takim zakresie. Przez lata zbierane środki przez organizację z trudem pozwoliły zapewnić udział własny wymagany w projekcie EFRR w wysokości 60 proc. wartości i w projekcie EFS w wysokości 15 proc. Na rzecz hospicjum od lat w Sosnowcu organizowane są akcje charytatywne, koncerty, festyny, aukcje, od lat sosnowiczanie chętnie przekazują też na ten cel jeden procent swojego podatku - mówi prezes Małgorzata Czapla.

- Miło nam również poinformować o wsparciu naszego dzieła hospicyjnego przez firmę Rossmann. Zostaliśmy wytypowani spośród wielu organizacji do wsparcia przez klientów robiących zakupy z „aplikacją Rossmann” Przez cały zaś trwania akcji zostały uzbierane dla nas środki blisko za kwotę 60 tys. zł. Za tę kwotę sklep Rossmann przekaże nam swoje produkty które będą służyły do opieki nad naszymi podopiecznymi - dodaje Agnieszka Gwóźdź, koordynatorka hospicyjnego wolontariatu.

Otwarcie hospicjum dla gości jutro. Uroczyste przecięcie wstęgi zaplanowano na godzinę 11. O 11.15 rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem biskupa Grzegorza Kaszaka, ordynariusza diecezji sosnowieckiej, której częścią będzie poświęcenie obiektu. Na godz. 12 zaplanowano uroczystą galę. W poniedziałek w budynku odbywać się będą z kolei dni otwarte dla wszystkich tych, którzy chcieliby zobaczyć, jak wygląda nowy obiekt.

Tomasz Szymczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.