Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

PO mówi Hannie Gronkiewicz-Waltz „dość”

Czytaj dalej
Fot. fot. michal dyjuk / polska press
Witold Głowacki

PO mówi Hannie Gronkiewicz-Waltz „dość”

Witold Głowacki

Już nawet Grzegorz Schetyna wysyła Hannę Gronkiewicz Waltz przed komisję Patryka Jakiego. W Platformie rośnie irytacja wywołana bierno-ucieczkową postawą prezydent stolicy.

Platforma ma dosyć płacenia kolejnych politycznych rachunków za Hannę Gronkiewicz-Waltz. Tu już od dłuższego czasu nie chodzi o samą Warszawę, problemy prezydent stolicy i przyjęta przez nią strategia wobec afer reprywatyzacyjnych szkodzą partii w skali ogólnopolskiej. Publicznie politycy Platformy coraz mniej chętnie usprawiedliwiają fakt, że Hanna Gronkiewicz-Waltz nie pojawia się na posiedzenia komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji. Za kulisami są jednak na nią zwyczajnie wściekli. Zarzucają jej, że nie broniąc się przed zarzutami komisji Patryka Jakiego, oddaje pole, rezygnuje z walki, pogrąża i siebie, i partię. To zrozumiałe, bo rzeczywiście tak jest - problemy Hanny Gronkiewicz-Waltz, nadal przecież wiceprzewodniczącej PO, naprawdę obciążają całą partię, a jej bierna postawa zdaje się tylko pogarszać sprawę.

Trochę tak, jakby uważali, że cały reprywatyzacyjny kryzys nie zaczął się półtora roku temu, od publikacji pierwszego materiału o patologiach Iwony Szpali i Małgorzaty Zubik, tylko od powołania komisji Jakiego. I trochę tak, jakby uważali, że Hannie Gronkiewicz-Waltz łatwo by się było bronić.

W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny przekreślił nadzieje Hanny Gronkiewicz-Waltz na choćby częściowe unieszkodliwienie komisji Jakiego. Cztery wnioski dotyczące potencjalnych sporów kompetencyjnych między komisją a ratuszem zostały oddalone. „Wskazywana w nich sytuacja dotyczy dwóch różnych postępowań prowadzonych w ramach odrębnych kompetencji przypisanych przez ustawodawcę dwóm różnym organom, a zatem nie odnosi się do tej samej sprawy w znaczeniu procesowym” - czytamy w komunikacie NSA.

Wnioski prezydent Warszawy zostały uznane za „niezasadne”. Jednocześnie zdecydowanie słabnie moc dotychczasowych argumentów Hanny Gronkiewicz-Waltz, która uzasadniała swą nieobecność na posiedzeniach komisji weryfikacyjnej przekonaniem, że działa ona sprzecznie z konstytucją i obowiązującym prawem.

Dziś cała Platforma chętnie zobaczyłaby Hannę Gronkiewicz-Waltz przed komisją Jakiego.

W środę Hanna Gronkiewicz-Waltz usłyszała „dobrą radę” nawet od przewodniczącego PO Grzegorza Schetyny. Szef Platformy mówiąc w programie Bogdana Rymanowskiego w TVN 24 o przewidzianej na czwartek rozprawie Naczelnego Sądu Administracyjnego, właściwie wprost wezwał Hannę Gronkiewicz-Waltz do stawienia się na posiedzeniu komisji Patryka Jakiego.

- Wierzę, że bez względu na wyrok, pani prezydent podejmie racjonalną decyzję. Brak wyraźnego głosu Gronkiewicz-Waltz na tej komisji osłabia jej pozycję. - powiedział Schetyna. Trudno o bardziej czytelny sygnał, że i szef Platformy ma już dosyć liczenia strat spowodowanych przez prezydent Warszawy. Tym bardziej, że niemal wprost powiedział to w czwartek na antenie TVP Info. -Zawsze będę stał przy niej i ją wspierał, ale uważam, że trzeba dawać świadectwo prawdzie. Uważam, że powinna być także gotowa do obecności na tej komisji - powiedział szef Platformy.

- Ja rozumiem powody, dla których pani prezydent postanowiła nie brać udziału w tej farsie (Hanna Gronkiewicz Waltz odmawiała dotąd uczestnictwa w posiedzeniach komisji, dowodząc, że jej działanie jest niekonstytucyjne - przyp. red.). Ale jest problem, z tym, co dzieje się dalej. Ona się ani nie broni, ani nie kontratakuje. Patryk Jaki robi sobie z tą komisją, co tylko zechce, a Hanny Gronkiewicz-Walt tam nie ma, nie patrzy mu na ręce, nie walczy. Co kilka dni, po każdym posiedzeniu komisji w świat idzie przekaz, że prezydent Warszawy się nie stawiła. I jeszcze te grzywny, to jednak zaczyna być powoli trochę żenujące - zżyma się jeden z polityków Platformy, dodajmy, nie mający nic wspólnego z mazowieckimi i warszawskimi strukturami partii.

A jakie są nastroje w Platformie znacznie bliżej Warszawy?

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Witold Głowacki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.