Karina Obara

Po nieskutecznych protestach pod sądami, suweren nie kapituluje. Śmieje się przez łzy

Toruński osiołek, dawniej pręgierz dla żołnierzy, stał się teraz symbolem przypominającym, co dla wielu torunian jest ważne. Toruński osiołek, dawniej pręgierz dla żołnierzy, stał się teraz symbolem przypominającym, co dla wielu torunian jest ważne.
Karina Obara

W całej Polsce aktywiści ubierają pomniki i symbole miast w koszulki z napisem „Konstytucja”. Czy walkę o praworządność można już toczyć tylko poprzez działania rodem z kabaretu?

Skoro nie zadziałały masowe protesty pod sądami, pora ośmieszyć działania władzy, która jest głucha na głos zwykłych ludzi - wychodzą z założenia aktywiści. Co nam to mówi o poziomie debaty publicznej?

Dr Bartosz Rydliński, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, uważa, że ubieranie pomników w „konstytucyjne koszulki” przypomina trochę polityczny happening z końcówki PRL, kiedy to przebrani za krasnale aktywiści Pomarańczowej Alternatywy ośmieszali powszechne upolitycznienie życia przez władzę ludową.

Co ma na celu ubieranie w napis: „Konstytucja” Kopernika, Syrenki warszawskiej czy osiołka na rynku w Toruniu? A jaki efekt przyniesie? 

Czytaj w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Karina Obara

Polityka, psychologia i kultura są ze sobą nierozerwalnie związane i dlatego fascynują mnie dziennikarsko. To, co ludzie wyprawiają na tych polach jest warte pokazania. Zdanie niech każdy wyrobi sobie sam:-)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.