Po posłach i senatorach przyszedł czas na samorządowców. Rząd zdecydował, że od lipca zarobią oni znacznie mniej

Czytaj dalej
Fot. Jacek smarz
Grzegorz Kończewski

Po posłach i senatorach przyszedł czas na samorządowców. Rząd zdecydował, że od lipca zarobią oni znacznie mniej

Grzegorz Kończewski

Prezydent Torunia Michał Zaleski zarobi miesięcznie o około dwa tysiące złotych brutto mniej. Równie boleśnie nowe rządowe rozwiązania już wkrótce odczują w portfelach jego zastępcy.

To zdecydowanie nie są dobre wiadomości dla prezydentów miast, burmistrzów, wójtów i ich zastępców. Ich zarobki spadną średnio o ok. 20 proc. - tak zakłada przyjęte we wtorek przez Radę Ministrów rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, które wejdzie w życie 19 maja, a obniżenie wynagrodzeń osób zarządzających będzie obowiązywać od 1 lipca 2018 roku.

W komunikacie opublikowanym wczoraj przez Centrum Informacyjne Rządu można przeczytać, iż „przyjęte rozwiązanie nawiązuje do uchwalonej przez Sejm 10 maja 2018 r. nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, przewidującej obniżenie o 20 proc. uposażenia parlamentarzystów”.

Prezydent nie komentuje

Centrum Informacyjne Rządu zaznacza przy tym, że wykonywanie funkcji zarządzających w samorządach - tak jak w przypadku posłów i senatorów - oznacza pełnienie służby na rzecz społeczeństwa. Dlatego podlega ono społecznej ocenie i powinno spełniać standardy wymagane w życiu publicznym.

Rozporządzanie przewiduje obniżenie - średnio o 20 proc. - minimalnego i maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego osób pełniących funkcje zarządzające w jednostkach samorządu terytorialnego lub związkach jednostek samorządu terytorialnego, zatrudnianych na podstawie wyboru albo powołania.

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Grzegorz Kończewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.