Jacek Drost

Pociągi Bielsko-Biała - Żywiec. Od Bielska do Łodygowic, a nawet Żywca, czeka nas przesiadka na autobus. Remont torów i peronów

Pociągi Bielsko-Biała - Żywiec. Od Bielska do Łodygowic, a nawet Żywca, czeka nas przesiadka na autobus. Remont torów i peronów Fot. www.zywiec.pl
Jacek Drost

Z powodu remontu torów na trasie Bielsko-Biała - Żywiec wprowadzona zostaje tymczasowa komunikacja zastępcza. W najbliższych tygodniach podróżni muszą się liczyć z utrudnieniami.

Odkąd przed trzema laty, czyli w 2015 została oddana do użytku niecierpliwie oczekiwana droga ekspresowa S1 Bielsko-Biała - Żywiec, linia kolejowa na tym odcinku nie należy do najbardziej obleganych. Większość ludzi dojeżdża z Żywca do Bielska-Białej, a nawet dalej do Pszczyny, Tychów czy Katowic samochodami. Mimo to nie brakuje osób, które i tak korzystają z pociągów. Nie mamy dobrych wieści. One w najbliższym czasie muszą przygotować się na perturbacje podczas podróży.

- Od 17 kwietnia do 28 maja 2018 na terenie Żywca zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa relacji Żywiec - Bielsko-Biała, Bielsko-Biała - Żywiec - poinformował wczoraj żywiecki ratusz.

Jacek Karniewski z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wyjaśnił, że utrudnienia mają związek prowadzoną od jakiegoś czasu rewitalizacją linii kolejowej nr 139 na odcinku Bielsko-Biała Lipnik - Wilkowice Bystra. Inwestycja ta obejmuje przebudowę peronów na stacjach: Bielsko-Biała Leszczyny i Wilkowice Bystra oraz na przystankach Bielsko-Biała Lipnik i Bielsko-Biała Mikuszowice.

- Perony będą podwyższone do 76 cm i wyposażone w elementy małej architektury - wiaty, ławki, gabloty informacyjne. Większy komfort i bezpieczeństwo podróżnym zapewni nowe oświetlenie peronów i dróg dojścia oraz czytelne oznakowanie stacji i przystanków osobowych. Realizacja projektu nawet dwukrotnie zwiększy prędkość pociągów na tym odcinku - do 120 km na godz., w miejscach gdzie obecnie jest 50 - 70 km na godz. Wymiana 16 km torów, 16 rozjazdów oraz kompleksowa przebudowa sieci trakcyjnej zapewnią sprawny przejazd pociągów - wylicza Karniewski.

Prace przewidują także naprawę 29 obiektów inżynieryjnych(m.in. wiadukty, mosty i przepusty ). Zakończenie robót na odcinku Bielsko-Biała Lipnik - Wilkowice Bystra planowane jest w październiku 2018 r. Szacunkowy koszt tych prac to około 66 mln zł.

Ze względu na prowadzone prace podróżni korzystający z pociągów będą przewożeni autobusami na docinku Bielsko-Biała - Łodygowice, a nie jest wykluczone, że nawet do samego Żywca.

Jacek Drost

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.