Pod Częstochową powstanie wielka giełda rolno-spożywcza

Czytaj dalej
Fot. Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek

Pod Częstochową powstanie wielka giełda rolno-spożywcza

Bartłomiej Romanek

Regionalny Fundusz Gospodarczy i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa powołają specjalną spółkę celową, której celem będzie budowa „Jurajskiego Agro Fresh Parku” w gminie Rędziny.

List intencyjny w tej sprawie podpisali Mirosław Matyszczak, prezes RFG, Artur Sokołowski, wiceprezes RFG oraz Grzegorz Pięta dyrektor generalny KOWR. W konferencji prasowej w siedzibie RFG SA w Częstochowie, podczas której poinformowano o dalszych planach w sprawie „Jurajskiego Agro Fresh Parku” uczestniczył wiceminister rolnictwa, Szymon Giżyński.

Wiceminister podkreślał, że podpisanie listu, który w efekcie ma doprowadzić do powstania tej ważnej dla regionu i Polski inwestycji, jest efektem współpracy RFG, KOWR oraz zgody, której udzielili minister energii, Krzysztof Tchórzewski oraz minister rolnictwa, Jan Krzystof Ardanowski. Spółka RFG podlega bowiem ministerstwu energii, a KOWR ministerstwu rolnictwa.

– Mamy już tradycyjne giełdy, ale ta giełda będzie nie tylko pośrednikiem, ale również interwentem na rynku rolnym. Co ważne nikt nas już nie wyprzedzi, bo jesteśmy pierwsi – podkreślał wiceminister Szymon Giżyński.

Spółka celowa ma powstać jeszcze w 2019 roku. – Dzięki temu w przyszłym moglibyśmy przeprowadzić fazę projektowania, a w 2021 roku rozpocząć inwestycję – mówi Mirosław Matyszczak, prezes RFG. „Jurajski Agro Fresh Park” ma kosztować 250 milionów zł. RFG wniesie do spółki kapitał w wysokości 50 milionów zł, a KOWR 100 milionów zł.

Regionalny Fundusz Gospodarczy S.A. z siedzibą w Częstochowie, spółka ze stuprocentowym udziałem Skarbu Państwa, planuje w latach 2020-2023 realizację inwestycji „Jurajski Agro Fresh Park” na terenie gminy Rędziny pod Częstochową. Przedmiotowe przedsięwzięcie wpisuje się w politykę rządu w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych, w szczególności w zamysł utworzenia „Polskiej Grupy Spożywczej”.

RFG S.A. nabył od Agencji Mienia Wojskowego teren o pow. około 53 ha w miejscowości Kościelec, sąsiadujący bezpośrednio z lotniskiem w Rudnikach, w niedalekiej odległości od trasy szybkiego ruchu DK1 i planowanej autostrady A1, z dobrym dostępem do bocznicy kolejowej linii nr 146. Budowa „Jurajskiego Agro Fresh Parku” jest planowana na działce o powierzchni 15 ha z uchwalonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczeniem pod działalność produkcyjno-usługowo-handlową. Bezpośredni dojazd zostanie poprowadzony z węzła „Kościelec” z wykorzystaniem drogi technicznej nowo budowanego odcinka autostrady A1.

Bartłomiej Romanek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.