Pod Częstochową powstanie wielka giełda rolno-spożywcza

Czytaj dalej
Fot. Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek

Pod Częstochową powstanie wielka giełda rolno-spożywcza

Bartłomiej Romanek

Regionalny Fundusz Gospodarczy i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa powołają specjalną spółkę celową, której celem będzie budowa „Jurajskiego Agro Fresh Parku” w gminie Rędziny.

List intencyjny w tej sprawie podpisali Mirosław Matyszczak, prezes RFG, Artur Sokołowski, wiceprezes RFG oraz Grzegorz Pięta dyrektor generalny KOWR. W konferencji prasowej w siedzibie RFG SA w Częstochowie, podczas której poinformowano o dalszych planach w sprawie „Jurajskiego Agro Fresh Parku” uczestniczył wiceminister rolnictwa, Szymon Giżyński.

Wiceminister podkreślał, że podpisanie listu, który w efekcie ma doprowadzić do powstania tej ważnej dla regionu i Polski inwestycji, jest efektem współpracy RFG, KOWR oraz zgody, której udzielili minister energii, Krzysztof Tchórzewski oraz minister rolnictwa, Jan Krzystof Ardanowski. Spółka RFG podlega bowiem ministerstwu energii, a KOWR ministerstwu rolnictwa.

– Mamy już tradycyjne giełdy, ale ta giełda będzie nie tylko pośrednikiem, ale również interwentem na rynku rolnym. Co ważne nikt nas już nie wyprzedzi, bo jesteśmy pierwsi – podkreślał wiceminister Szymon Giżyński.

Spółka celowa ma powstać jeszcze w 2019 roku. – Dzięki temu w przyszłym moglibyśmy przeprowadzić fazę projektowania, a w 2021 roku rozpocząć inwestycję – mówi Mirosław Matyszczak, prezes RFG. „Jurajski Agro Fresh Park” ma kosztować 250 milionów zł. RFG wniesie do spółki kapitał w wysokości 50 milionów zł, a KOWR 100 milionów zł.

Regionalny Fundusz Gospodarczy S.A. z siedzibą w Częstochowie, spółka ze stuprocentowym udziałem Skarbu Państwa, planuje w latach 2020-2023 realizację inwestycji „Jurajski Agro Fresh Park” na terenie gminy Rędziny pod Częstochową. Przedmiotowe przedsięwzięcie wpisuje się w politykę rządu w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych, w szczególności w zamysł utworzenia „Polskiej Grupy Spożywczej”.

RFG S.A. nabył od Agencji Mienia Wojskowego teren o pow. około 53 ha w miejscowości Kościelec, sąsiadujący bezpośrednio z lotniskiem w Rudnikach, w niedalekiej odległości od trasy szybkiego ruchu DK1 i planowanej autostrady A1, z dobrym dostępem do bocznicy kolejowej linii nr 146. Budowa „Jurajskiego Agro Fresh Parku” jest planowana na działce o powierzchni 15 ha z uchwalonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczeniem pod działalność produkcyjno-usługowo-handlową. Bezpośredni dojazd zostanie poprowadzony z węzła „Kościelec” z wykorzystaniem drogi technicznej nowo budowanego odcinka autostrady A1.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.