Piotr Ciastek

Podczęstochowski Olsztyn chce znów otrzymać status miasta

Podczęstochowski Olsztyn chce znów otrzymać status miasta Fot. Tomasz Borówka Podczęstochowski Olsztyn chce znów otrzymać status miasta
Piotr Ciastek

Czy w 2022 roku na mapie administracyjnej Polski będą się znajdować dwa miasta o nazwie Olsztyn? Stolica Warmii i Mazur prawa miejskie ma od dawna, teraz po te same przywileje chce się ubiegać Olsztyn pod Częstochową, znany przede wszystkim z ruin średniowiecznego zamku.

Podczęstochowski Olsztyn chce odzyskać prawa miejskie. 25 lutego rada Gminy Olsztyn jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie rozpoczęcia procedury zmierzającej do odzyskania praw miejskich przez Olsztyn.

Jak przypominają władze gminy, Olsztyn utracił prawa miejskie ukazem carskim z 1870 r. w ramach kary za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym. Kiedyś był miastem królewskim, w którym król Zygmunt Stary rezydował w czasie pielgrzymek na Jasną Górę. W herbie Olsztyna figurują insygnia królewskie. Jeszcze w przedwojennych księgach parafialnych znaleźć można opisy: „działo się w mieście Olsztynie…”

Dziś Olsztyn spełnia wszystkie kryteria obowiązujące przy nadawaniu lub przywracaniu praw miejskich, dlatego warto podjąć takie działania. Po 150 latach to dziejowa powinność i historyczna sprawiedliwość.

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Ciastek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.