Podkarpacki Ośrodek Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego: Pomagamy osobom dotkniętym przemocą

Czytaj dalej
Fot. Fot. Karolina Misztal
Arkadiusz Iskierka

Podkarpacki Ośrodek Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego: Pomagamy osobom dotkniętym przemocą

Arkadiusz Iskierka

Rozmowa z Anną Ziębą, wiceprezesem zarządu Podkarpackiego Ośrodka Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

fot. archiwalna

Po co organizowany jest tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem?
Osoby pokrzywdzone przestępstwem zgłaszają się do nas przez cały rok, ale Tydzień Pomocy Osobom Po-krzywdzonym Przestępstwem to dla nas czas wzmożonej pracy. Obok sądów, prokuratury, kuratorów i policji w Rzeszowie udzielamy pomocy osobom pokrzywdzonym. W pierwszej kolejności jest to pomoc prawna, potem psychologiczna, jeżeli jest taka potrzeba. W ramach tego staramy się informować, jak należy postępować, pomagamy pisać pisma procesowe, a przede wszystkim zmotywować te osoby do aktywności w walce o swoje prawa i uświadomić im, że nie są w tym same.

Kto może się zgłosić?
Ludzie zgłaszają się do nas z różnorodnymi problemami. Pomagamy pokrzywdzonym, świadkom przestępstw i im najbliższym. Najczęściej są to osoby, które są dotknięte przemocą w rodzinie, w tym przemocą fizyczną i psychiczną, kradzieżą, oszustwem, wypadkiem drogowym, pozbawieniem alimentów itp. Każdy może przyjść lub zadzwonić do nas i poprosić o pomoc. Oprócz ośrodka w Rzeszowie mamy również punkty w Dębicy, Tyczynie, Strzyżowie, Leżajsku, Łańcucie i Sędziszowie Młp. Poszkodowany może wybrać lokalizację, która mu najbardziej odpowiada, i tam zgłosić się po pomoc. Szczegółowe infor-macje można znaleźć na naszej stronie www.porso.cba.pl lub pod numerami telefonu 17 86 20 122 lub 796 600 429.

Jaką pomoc uzyska?
Osoba, która skontaktuje się z nami, początkowo przejdzie rozmowę z osobą pierwszego kontaktu - jest to nasz pracownik, który oceni słuszność zgłoszenia. Następnie umawiamy ją na rozmowę z prawnikiem. W miarę późniejszych potrzeb ustalamy plan dla każdej osoby. W sytuacji gdy np. współmałżonek nie wywiązuje się z płacenia alimentów, świadczona jest pomoc prawna, w formie sporządzenia odpowiedniego pisma procesowego. W razie potrzeby świadczona jest również pomoc materialna w postaci np. zakupu podręczni-ków czy dopłat do czynszu, a także pokrycie kosztów świadczeń zdrowotnych, gdy skutki przestępstwa odbijają się na zdrowiu osoby pokrzywdzonej.

***
Do 22 lutego trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Arkadiusz Iskierka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.