Norbert Ziętal

Podkarpackie trzecie w kraju pod względem zamożności. Na wysokiej pozycji również Krosno

Zdecydowanie najbogatszym samorządem w Polsce jest gmina Kleszczów (Łódzkie), w której są kopalnie węgla brunatnego. Wysokie pozycje zajmują także typowo Fot. Polska Press Zdecydowanie najbogatszym samorządem w Polsce jest gmina Kleszczów (Łódzkie), w której są kopalnie węgla brunatnego. Wysokie pozycje zajmują także typowo turystyczne gminy.
Norbert Ziętal

Województwo podkarpackie znalazło się na trzecim miejscu w rankingu pisma samorządowego „Wspólnota”. Badano dochody jednostek samorządowych w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.

Trzecie miejsce w rankingu województwo podkarpackie zajmuje z dochodami 274,11 złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Chodzi o dane za 2018 rok. Na drugim miejscu jest dolnośląskie z dochodami 301,40 złotych. Liderem, niezmiennie od wielu lat, jest mazowieckie. W ub. roku dochody tego regionu to 420,97 złotych na mieszkańca.

Wśród miast wojewódzkich Rzeszów z dochodem 4979 złotych znalazł się na dziewiątej pozycji. Dziesiąte lub dziewiąte miejsce w tym zestawieniu stolica podkarpackiego zajmuje od kilku lat. Zdecydowanym liderem rankingu stolic województwa jest Warszawa, z dochodami 7747 złotych. Stolicę podkarpacia wyprzedzają Wrocław, Opole, Gdańsk, Kraków, Poznań, Katowice i Olsztyn.

Wśród miast na prawach powiatu w pierwszej dziesiątce z podkarpackiego znalazło się tylko Krosno. Z dochodami 5094 złote miasto to znalazło się na wysokiej dziewiątej pozycji. Miast na prawach powiatu, popularnych powiatów grodzkich, jest w Polsce 66. Lider tej grupy, Sopot, ma 7494 zł dochodu na mieszkańca.

W dalszej części artykułu:

 • jak wyniki skomentował  prezydent Krosna?
 • jaki wynik zanotował powiat bieszczadzki?
Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.