Cezary Kassak

Podkarpackimi śladami gwiazd piosenki: Krzysztof Cugowski, Stan Borys, Justyna Steczkowska, Anna German

Krzysztof Cugowski w Rzeszowie studiował w rzeszowskiej filii UMCS i... był stałym bywalcem restauracji „Arkadia”. Fot. Polska Press Krzysztof Cugowski w Rzeszowie studiował w rzeszowskiej filii UMCS i... był stałym bywalcem restauracji „Arkadia”.
Cezary Kassak

Krzysztof Cugowski na studiach w Rzeszowie często gościł w... restauracji „Arkadia”. W Przemyślu Stenia Kozłowska dopiero jako nastolatka nauczyła się dobrze mówić po polsku. Marek Piekarczyk tęsknił za wsią Jaśliska. Lista popularnych wokalistów mających choćby epizodyczne związki z Podkarpaciem jest o wiele dłuższa.

Jaśliska w ostatnich latach zyskały nieprzeciętnie duży rozgłos dzięki filmom, które tam kręcono. Mniej osób wie o tym, że z miejscowością nazywaną „podkarpackim Hollywood” ma związki Marek Piekarczyk, wokalista znany m.in. z występów w TSA - legendarnej kapeli polskiego hard-rocka. Obecnie przez fanów programów typu talent show Piekarczyk jest kojarzony jako juror The Voice of Poland i The Voice Senior.

Jaśliska są rodzinną miejscowością matki Marka Piekarczyka. On sam urodził się już w Poznaniu, skąd pochodził z kolei jego ojciec. Późniejszy rockman bywał jednak w Jaśliskach, w dzieciństwie znał tę wioskę jak własną kieszeń. A, gdy dłużej nie mógł tam być ogromnie tęsknił. Wśród rodzinnych pamiątek jest zdjęcie malutkiego Marka w beciku, obok mamy i na tle tej doliny.

Dziadek Piekarczyka - człowiek majętny i przedsiębiorczy - jeszcze przed drugą wojną światową miał tartak, młyn, cegielnię. Po wojnie mieszkał w Jaśle, prowadził sklep motoryzacyjny. „Komuchów” nie cierpiał, z wzajemnością. Ustawicznie nękano go rewizjami i nalotami milicji.

W wywiadzie-rzece „Zwierzenia kontestatora” Marek Piekarczyk opowiada, że z siostrą i bratem jeździli do Jasła na wakacje. Pomagali w gospodarstwie: zbierali agrest, wiśnie, porzeczki. „Dziadek uważał, że jesteśmy darmozjadami, więc musieliśmy pracować” - wyznał Marek Piekarczyk.

Pozostało jeszcze 30% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Cezary Kassak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.