Podpisy pod milionami na drogi i ścieżki w regionie

Czytaj dalej
Fot. Radek Koleśnik
Joanna Boroń

Podpisy pod milionami na drogi i ścieżki w regionie

Joanna Boroń

Ponad 5,5 miliona złotych na lokalne inwestycji trafi do czterech samorządowych budżetów. Zyska Koszalin, Polanów, Tychowo i Białogard.

Koszalin na zagospodarowanie Góry Chełmskiej dostanie prawie dwa miliony złotych. Białogardzki Park Inwestycyjny zostanie dofinansowany kwotą 637 tysięcy złotych, co ma się przełożyć nawet na 1000 nowych miejsc pracy. Dodatkowe pieniądze zasilą też inwestycje w Gminie Polanów (budowa tras rowerowych) oraz w Tychowie (budowa drogi pieszo-rowerowej).

Wczoraj Tomasz Sobieraj, wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz samorządowcy złożyli podpisy pod umowami o dofinansowanie projektów realizowanych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

Koszaliński projekt jest najbardziej kosztowny - ratusz planuje wydać ponad 3,6 miliona złotych na zagospodarowanie Góry Chełmskiej, połowa tej kwoty pochodzić będzie z programu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.

Jak podkreślał podczas wczorajszego spotkania to bardzo wyczekiwana inwestycja, bo Góra Chełmska to ulubione miejsce wypoczynku, czy uprawiania sportów. Palny są ambitne - mają drogo rowerowe, polany rekreacyjne, zewnętrzne siłownie, przystanki edukacyjne, odpowiednie oznakowanie, oświetlenie, ławeczki i kosze na śmieci.

Trasy mają też być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Planujemy też, choć nie w ramach tej inwestycji, doprowadzić o okolice boiska drogę. Liczymy, że wesprze nas w tym, też finansowo, Nadleśnictwo Karnieszewice - wyjaśniał prezydent.

Niedługo zostanie ogłoszony przetarg na prace w obrębie Góry Chełmskiej. Projekt zakłada, że cała inwestycja zostanie zakończona pod koniec 2018 roku. Rekreacyjny charakter mają też projekty z Polanowa i Tychowa. Gmina Polanów planuje za trzy miliony złotych wybudować nie tylko 9 kilometrów ścieżek rowerowych, ale i nowoczesne centrum przesiadkowe połączone z przechowalnia bagażu, punktem informacyjnym, poczekalnią oraz parkingiem.

Natomiast Miasto i Gmina Tychowo za 960 tysięcy złotych planuje budowę ścieżki pieszo-rowerowej razem z wiatami rowerowymi i miejscami gdzie będzie można bezpiecznie zostawić rowery.

Nieco inny charakter ma inwestycja, na która Białogard ma dostać dofinansowanie w kwocie prawie 640 tysięcy złotych. Za kwotę ponad miliona złotych (reszta pochodzić będzie z budżetu samorządowego) miasto dofinansuje infrastrukturę Białogardzkiego Parku Inwestycyjnego. Małgorzata Stachowiak, zastępcą burmistrza, szacuje, że dzięki tej inwestycji uda się zwiększyć zatrudnienie w parku nawet o tysiąc osób.

Joanna Boroń

Od 2000 roku, w którym zrobiłam dyplom na wydziale prawa poznańskiego uniwersytetu, pracuję w naszych lokalnych mediach - Głosie Koszalińskim oraz jego portalach internetowych, które swoim zasięgiem obejmują teren dawnego województwa koszalińskiego.


Zajmuję się zdrowiem i szeroko rozumianym stylem życia – w tym też kulinariami, które również prywatnie są moją pasją – mam niezłą kolekcję kulinarnych książek, które nie są jedynie ozdobą półek, ale inspiracją do kulinarnych eksperymentów.


Prócz tego w swojej pracy zajmuje się tematami społecznymi, bardzo często zainspirowanymi sygnałami naszych czytelników i internatów. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.