Podróżni ze Śląską przesiądą się do czeskich kolei? Co o nich wiedzieć powinni?

Czytaj dalej
Michał Wroński

Podróżni ze Śląską przesiądą się do czeskich kolei? Co o nich wiedzieć powinni?

Michał Wroński

Kilka dni temu Koleje Śląskie ogłosiły, że od 12 grudnia pociągi tej spółki zaczną jeździć do Bohumina. Koleją będzie można przemieszczać się także między polskim i czeskim Cieszynem. Umożliwią to Ceske Drahy, czyli czeski narodowy przewoźnik. Zarówno Bohumin, jak też Czeski Cieszyn można potraktować jako punkt wyjścia do dalszej podróży po Czechach, a także na Słowację, Węgry, czy do Austrii.

Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem podróży czeskimi kolejami? Zacznijmy od dobrych wiadomości - w pociągach osobowych, pośpiesznych (w rozkładzie oznaczone jako R lub Rx), ekspresach, a także składach Euro oraz Intercity obowiązuje jednolita taryfa. Nie ma w nich obowiązkowych miejscówek. Całkowita rezerwacja miejsc obowiązuje natomiast w pociągach Supercity (Sc), obsługiwanych przez pojazdy Pendolino.

Na temat ulg i zniżek u czeskiego przewoźnika narosło wiele mitów i opowieści. A jak jest naprawdę? Otóż Ceske Drahy nie honorują ulg ustawowych obowiązujących w innych państwach. Jednak z niektórych czeskich ulg mogą korzystać Polacy. I tak:
Dzieci poniżej 6 roku życia jeżdżą za darmo. Co ważne nie jest konieczne posiadanie żadnych dokumentów potwierdzających wiek dziecka, wystarczy ustne oświadczenie rodzica.

Dzieci między 6 a 15 rokiem płacą połowę ceny, pod warunkiem, że będą one dysponować dokumentem ze zdjęciem potwierdzającym wiek.

Emeryci (powyżej 70 lat) mają 25 proc. ulgi w wagonach 2 klasy, pod warunkiem, że posiadają dokument ze zdjęciem potwierdzającym wiek i obywatelstwo w Unii Europejskiej.

Jest też kilka atrakcyjnych propozycji nie związanych z wiekiem, które sprawiają, że podróż faktycznie stanie się tańsza. Oto niektóre z nich.

Zniżka grupowa: do skorzystania z niej wystarczy, jeśli jedziemy w dwie osoby. W takim przypadku pierwsza osoba płaci „normalną” stawkę, druga otrzymuje 25-procentowy upust, a każda kolejna jedzie za połowę ceny. W dodatku, jeśli kupujemy od razu bilet powrotny, to mamy na niego 5 procent zniżki. Jeśli grupa liczy 6 osób lub więcej, to koniecznym jest dokonanie rezerwacji nie później niż 72 godziny przed podróżą za pośrednictwem strony internetowej CD lub telefonicznie pod numerem 840 112 113.

Zniżka na powrót: przy zakupie biletów „tam i z powrotem” otrzymujemy 5 proc. upustu, ale bilet jest ważny tylko do północy następnego dnia po zakupie biletu w pierwszą stronę.

Opcja kilometrowa: polega na tym, że dokonuje się przedpłaty na przejechanie 2000 kilometrów. I potem już nie trzeba kupować indywidualnych biletów aż do momentu, gdy przejedzie się te 2000 km. W takiej taryfie za każdy kilometr płacimy 1,1 KC. Jeśli w ramach jednej podróży pokonujemy dystans powyżej 400 km, to odcinek od 400-setnego kilometra jedziemy już za darmo.

Do ramki
Do Bohumina codziennie będą kursowały cztery pociągi Kolei Śląskich (szkoda, że będą nimi wysłużone EN57) - dwa z Katowic (odjazd o godz. 9.54 i 14.24) przez Rybnik i Wodzisław Śląski i dwa z Raciborza (odjazd o godz. 7.53 i 13.40). Tyle samo pociągów pojedzie także w drugą stronę. Z kolei do polskiego Cieszyna będą kursować pociągi CD relacji Frydek Mistek - Czeski Cieszyn.
Podpisana przez obu przewoźników umowa zakłada także honorowanie części biletów KŚ. Koleje Czeskie na terenie całego województwa morawsko-śląskiego (Moravskoslezský kraj ) będą uznawać sieciowe imienne bilety dobowe oraz weekendowe (SilesiaWeekend) bilety Kolei Śląskich. Oznacza to, że ich posiadacze nie będą musieli ponosić już żadnych dodatkowych kosztów. Z kolei bilety rodzinne oraz dla seniorów (Senior 65+) będą honorowane częściowo - umożliwią dojazd bez dodatkowych kosztów do Bohumina i Czeskiego Cieszyna. W przypadku pozostałych kategorii biletów pasażerowie będą musieli dokupić przejściówkę w cenie 2 złotych (dzieci - 1 złotych).

Michał Wroński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.