Podwyżki dla nauczycieli 2019: od kiedy? Będzie miliard złotych na wyższe pensje - zapowiedział minister Dariusz Piontkowski

Czytaj dalej
Fot. Robert Woźniak
Justyna Dopierała

Podwyżki dla nauczycieli 2019: od kiedy? Będzie miliard złotych na wyższe pensje - zapowiedział minister Dariusz Piontkowski

Justyna Dopierała

Podwyżki dla nauczycieli 2019: o pieniądzach, które mają zostać przeznaczone na podwyżki dla nauczycieli, poinformowali w minister edukacji narodowej, Dariusz Piontkowski oraz wiceminister finansów Leszek Skiba. Od kiedy nauczyciele mają dostać podwyżki? Od 1 września 2019 do grudnia tego roku ma zostać przeznaczony 1 mld zł na podwyżki pensji dla nauczycieli. Ewentualny wzrost pensji dla pozostałych pracowników oświaty będzie zależał od władz samorządowych.

Od 1 września bieżącego roku wejdzie w życie projekt podwyżek dla nauczycieli. Na poniedziałkowej konferencji prasowej minister edukacji narodowej, Dariusz Piontkowski przedstawił wynik porozumienia z Solidarnością. Zakłada ono podwyżki pensji dla nauczycieli, a także dofinansowanie osób, które dopiero zaczynają pracę w zawodzie. MEN poinformowało, że zgodnie z czerwcową nowelizacją ustawy Karty Nauczyciela, wynagrodzenia nauczycieli od września br. wzrosną o prawie 10 proc., a łącznie w tym roku o 15 proc.

- Już dzisiaj możemy powiedzieć, że łącznie wynagrodzenia dla nauczycieli wzrosną w 2019 r. o 15 proc. Oprócz pierwszego wzrostu, który miał miejsce 1 stycznia i wynosił 5 proc., mamy decyzję o prawie 10-procentowym wzroście od 1 września. Mamy pieniądze wygenerowane w ramach oszczędności zlokalizowanych w budżecie państwa w wysokości 1 mld. zł - mówi wiceminister finansów Leszek Skiba.

Zobacz też: Poznań: Rekrutacja do szkół średnich - drugi nabór 2019: Sprawdź, w jakich szkołach są jeszcze wolne miejsca

Podwyżki dla nauczycieli: najważniejsze zmiany w projekcie


Dariusz Piontkowski zapowiedział podwyżkę 500 zł dla nauczycieli dyplomowanych oraz dodatek dla początkujących nauczycieli. Kwota na start dla rozpoczynających pracę w zawodzie wyniesie 1000 zł. Zwiększy się również stawka dla wychowawców – od teraz wyniesie ona 300 złotych.

- Staramy się dbać także o wzrost pensji nauczycieli stażystów. Ich oczywiście podwyżki od 1 września też dotyczą. Ale maja oni także dodatkowe elementy nie wchodzące w skład wynagrodzenia zasadniczego. Jest to między innymi 1000 zł na start dla nauczyciela początkującego, ale także skrócenie okresu stażu do 9 miesięcy. Nauczycieli stażystów dotyczyć będzie także zerowy pit do 26. roku życia - mówi szef MEN.

Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza dodatkowo nowy mechanizm, który będzie brał pod uwagę zamożność gminy i liczebność uczniów. Jeśli w szkole będzie do 144 uczniów, to taka placówka będzie mogła liczyć na dodatkowe wsparcie z subwencji oświatowej (190 zł na ucznia). Na ten cel zostanie przekazanych 59 mln zł.

Czytaj także: PENSJA MINIMALNA 2019 - zarobki NETTO (na rękę) i BRUTTO. Ile wynosi najniższa krajowa płaca miesięczna i stawka na godzinę? [30 lipca 2019]

Dariusz Piontkowski poinformował, że wrześniowe podwyżki zostaną przyznane tylko na cztery miesiące - do 31 grudnia 2019 r.

Jak później będzie wyglądała sprawa wynagrodzeń dla nauczycieli, nie wiadomo.

– Trwają rozmowy w ramach Rady Ministrów o podwyżkach na kolejny rok budżetowy. Będą momenty, kiedy w szczegółach będziemy mogli o tym opowiedzieć

– poinformował minister edukacji.

Podwyżki dla nauczycieli: Zarobki nauczycieli po podwyżce


MEN informuje, że po wdrożeniu podwyżek pensja nauczyciela stażysty wyniesie 2782 zł brutto, nauczyciela kontraktowego 2862 zł, mianowanego – 3250 zł natomiast dyplomowanego – 3817 zł.

- Mamy nadziej, że te liczby pozwolą nauczycielom w końcu realnie podejść do tego, co zmienia się w ich sytuacji materialnej

- mówi Piontkowski i dodaje, że różnice w tych kwotach wynikają z tego, że należy zachować proporcję pomiędzy poszczególnymi stopniami awansu zawodowego, co jest zapisane w jednym z artykułów karty nauczyciela.

Justyna Dopierała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.