Podwyżki dla nauczycieli - rząd ich nie daje, bo ma swoje priorytety

Czytaj dalej
Fot. Marek Szawdyn
Sławomir Sowa

Podwyżki dla nauczycieli - rząd ich nie daje, bo ma swoje priorytety

Sławomir Sowa

Czy znajdą się pieniądze na podwyżki dla nauczycieli? Rozwiązanie zostało już opatentowane przez policjantów. Przed 11 listopada tak chorowali, aż w ostatniej chwili dostali pieniądze, których nie było.

Wychodzi premier Morawiecki i mówi tak: – Budżet to nie jest worek bez dna, budżet nie jest z gumy.
Można się z zgodzić z diagnozą, że surowiec z którego wykonany jest budżet, nie jest gumą, a także makaronem, krówką-ciągutką, ani paroma innymi rzeczami. Ten surowiec to nasze pieniądze, które rząd zabiera nam po to, żeby je rozsądnie wydać na różne, społecznie ważne cele: ochronę zdrowia, bezpieczeństwo, kulturę, pomoc społeczną, edukację.

Można się zgodzić, że rząd ma prawo do takiej redystrybucji pobranych od nas pieniędzy, która służy poprawianiu funkcjonowaniu państwa i ułatwianiu życia społeczeństwu. Ale mamy też prawo pytać, czy rząd te pieniądze wydaje właściwie.
Strajk nauczycielski wisi w powietrzu od zeszłego roku, kością niezgody jest wysokość podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli. Chcą tysiąca złotych brutto. I od zeszłego roku słyszą, że nie ma na to pieniędzy. Ale przychodzi luty 2019 roku, PiS robi konwencję i pieniądze się znajdują. Tyle że na „piątkę Kaczyńskiego”, czyli m.in. trzynastkę dla emerytów, 500 plus także na pierwsze dziecko, przywrócenie pekaesów.

Na tejże konwencji prezes PiS mówił tak: – Ważna sprawa – przywracanie równości, ale także wolności. Człowiek, który ma pusty portfel wolny nie jest. Uwzględniając realia, my te kieszenie wypełniamy.
Wynika z tego, że nauczyciele nie załapali się na listę ludzi wolnych, a okrutne realia sprawiają, że nikt im tych kieszeni nie wypełni. Tyle prezes PiS. Stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy jest cokolwiek niejednoznaczne. Podczas spotkania w Wołowie przyznał, że nauczyciele w Polsce nie zarabiają dobrze, zadając jednocześnie pytanie: – Czy jakość kształcenia w Polsce jest dobra? Nie jest taka, jak byśmy tego oczekiwali.

Pozostało jeszcze 35% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Sławomir Sowa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.