Pogoda dla jelit, płuca ciągle w niełasce

Czytaj dalej
Fot. Hanka Sowińska
Hanka Sowińska

Pogoda dla jelit, płuca ciągle w niełasce

Hanka Sowińska

Nie ma i pewnie nie będzie w regionie profilaktycznych badań w kierunku raka płuca. Natomiast więcej pacjentów skorzysta w tym roku z kolonoskopii.

Województwo kujawsko-pomorskiego nie poszło w ślady innych samorządów i nie finansuje profilaktycznych badań w kierunku raka płuca. Jako region nie możemy się również spodziewać, że „załapiemy” się na listę województw, w których prowadzony jest ministerialny program badań.

Nowotwór, który jest „numerem jeden” na liście zabójców z powodu raka, nie ma ogólnopolskiego programu badań przesiewowych.

- Bez niskodawkowej tomografii komputerowej płuca nie ruszymy. To podstawowe badanie, które pozwala stwierdzić, czy mamy do czynienia ze zmianami nowotworowymi - mówił nam dr n. med. Krzysztof Cieśliński, koordynator oddziału chirurgii klatki piersiowej i nowotworów w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii.

Lekarze z tej placówki wes-pół ze specjalistami z Centrum Onkologii w Bydgoszczy kilka lat temu opracowali program badań płuc w kierunku raka. Materiał trafił do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (o sprawie pisaliśmy w minionym tygodniu).
- Wiem, że nie otrzymał pozytywnej noty od Agencji Oceny Technologii Medycznych i 
Taryfikacji - powiedział nam prof. dr Maciej Świątkowski, radny wojewódzki, szef Komisji Zdrowia Sejmiku.

Szkoda, że informacja ta nie dotarła do autorów. Tymczasem resort zdrowia nie planuje ogólnopolskich badań. Na nasze pytania o program rzeczniczka MZ odpowiada: Jest, ale dotyczy tylko powiatów o niskiej wykrywalności raka płuca i najniższym wskaźniku operacyjności. Powołuje się przy 
tym na to, co zapisano w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016-2024.

- Możemy się tylko cieszyć, że mamy lepsze wskaźniki operacyjności raka płuca od innych. Natomiast martwi liczba zachorowań i zgonów, która sytuuje nasze województwo w krajowej czołówce - mówi prof. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Jest jednak i dobra wiadomość. Z pieniędzy unijnych będzie prowadzony w naszym województwie program badań przesiewowych w raku jelita grubego.

- Dzięki temu programowi będziemy mogli „werbować” pacjentów w małych ośrodkach i przywozić ich na badania np. do Bydgoszczy czy Torunia. Część pieniędzy zostanie przeznaczona na zakup aparatury 
- informuje prof. Świątkowski, który jest kierownikiem Kliniki Gastroenterologii i Zaburzeń Odżywiania w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2.

W „Bizielu” program wczesnego wykrywania raka jelita grubego prowadzony jest od 18 lat. Z kolei resort zdrowia finansuje badania kolonoskopowe, na które pacjenci otrzymują zaproszenia. W Bydgoszczy są one wykonywane w Zakładzie Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.