Pogrzmiało. Teraz czeka nas już prawdziwie letnia aura [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Marek Weckwerth

Pogrzmiało. Teraz czeka nas już prawdziwie letnia aura [wideo]

Marek Weckwerth

Za nami pierwsze tej wiosny burze oraz intensywne opady deszczu. Przed nami znacznie mniej dynamiczna aura, bardziej sucha i coraz cieplejsza.

Dziś na Kujawach i Pomorzu będzie maksymalnie 16-17 stopni Celsjusza, a jutro już 22-23, i to w cieniu, bo tak wykonuje się pomiary. Każdego kolejnego dnia będzie cieplej.

- W te dni słupek rtęci powędruje lokalnie w okolice 25 kreski - prognozuje bydgoski synoptyk dr inż. Bogdan Bąk. - Przydałby się większy deszcz, bo ten, który padał 3 i 4 maja, szybko wyparuje.

Padał nawet grad

3 maja pojawiły się w regionie pierwsze tej wiosny burze. Miejscami padało intensywnie. Gdzieniegdzie, jak w Biskupinie i okolicach, spadł nawet grad.

- Grad był wielkości kaszy typu pęczak, ale nie wyrządził szkód. Choć burza z ulewą i kilkuminutowym gradobiciem nad samym Biskupinem była spora - usłyszeliśmy od rolników z Wenecji, Skarbienic i Biskupina. Natomiast narzekano, że deszczu spadło za mało.

- Baliśmy się, że burza zmoczy nam głowy, a może nawet uniemożliwi dalsze płynięcie, bo chmura była naprawdę ogromna i czarna, ale zdążyliśmy do bazy w Bydgoszczy dosłownie w ostatnim momencie. Na Wiśle było słonecznie, bez wiatru - prawdziwa cisza przed burzą - wspominają uczestnicy trzeciomajowego spływu kajakowego Wisłą z Solca Kujawskiego i Brdą do bydgoskiego ośrodka Zimne Wody.

Wczorajsze opady były w regionie znacznie mniej intensywne.

Taką pogodę przyniósł przechodzący przez całą Polskę front atmosferyczny. Generalniej jednak jesteśmy na skraju wyżu atmosferycznego znad Europy Zachodniej.


Czwartek ciepły i słoneczny. Na południu przelotny deszcz i burze.
TVN Meteo Active

Teraz słońce

Ładnie zrobiło się już wczoraj po południu. Dziś na Kujawach i Pomorzu ma być już zdecydowanie słonecznie i ciepło (19-20 stopni), wiatr będzie umiarkowany.

Chłodne za to będą najbliższe noce - temperatura wahać się będzie od 4 do 7 stopni Celsjusza. W przyszłym tygodniu będą cieplejsze, temperatura przekroczy 10 stopni.

Znów przyjdą burze

W najbliższą niedzielę (8 maja) i kolejne kilka dni należy się spodziewać lokalnych burz i opadów.

Deszcze mogą chwilowo zaspokoić deficyt wody w glebie, rzekach i jeziorach. Poziom wód jest niski i jeśli ilość opadów się nie zwiększy, znów będziemy mówić o suszy. Nadal jednak będzie ciepło (do 20-22 stopni), bo napływać będzie powietrze z południa kontynentu.

- Minione i spodziewane następne burze i opady należy uznać za zapowiedź bardziej intensywnych zjawisk atmosferycznych niż zeszłej wiosny i lata - komentuje Rafał Maszewski, toruński synoptyk, autor strony pogodawtoruniu.pl. - Można powiedzieć, że będzie się działo.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.