Olga Krzyżyk

Pojedynek powstańczy w Poznaniu wygrała drużyna ze Śląska

Uczniowie, którzy najlepiej wypadli w finale „Klasówki...", pojechali na wycieczkę do Poznania Fot. ARC UM Świętochłowice Uczniowie, którzy najlepiej wypadli w finale „Klasówki...", pojechali na wycieczkę do Poznania
Olga Krzyżyk

W tym roku odbyła się już trzecia edycja konkursu wiedzy historycznej „Klasówka Powstańcza”. Nowością był pojedynek drużyn prezydentów Świętochłowic i Poznania, który odbył się w miniony poniedziałek.

„Klasówka powstańcza” to konkurs wiedzy historycznej wpisujący się w obchody kolejnych rocznic powstań śląskich. Każda edycja posiada swój wiodący motyw. W tym roku tematem konkursu było ukazanie udziału oraz zaangażowania na rzecz powstań śląskich Polaków z Wielkopolski oraz najistotniejsze aspekty pierwszego zwycięskiego powstania – powstania wielkopolskiego, którego 100. rocznicę obchodzimy w tym roku.

20 marca odbył się pierwszy etap „Klasówki Powstańczej” w szkołach, a następnie 26 kwietnia w sali Sejmu Śląskiego w Katowicach 48 najlepszych uczniów ze 113 szkół wszystkich typów przystąpiło do finału III edycji klasówki powstańczej. Finaliści reprezentowali województwa: dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, śląskie, świętokrzyskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Pierwsze miejsce zajął Aleksander Hartwig z ZS nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju, drugie Rafał Potracki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Raciborzu, a trzeci był Jakub Sroka ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Świętochłowicach. Równolegle do śląskiej „Klasówki Powstańczej” w Poznaniu odbył się konkurs wiedzy o powstaniu wielkopolskim.

Na zakończeniu tych konkursów zorganizowano „Pojedynek powstańczy prezydentów” – najlepsi uczestnicy obydwu konkursów stworzyli dwie drużyny. Śląską drużynę reprezentował Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic, Rafał Potracki z SP nr 1 w Raciborzu, Jakub Sroka z SP nr 8 w Święto-chłowicach oraz Patryk Ryś (w zastępstwie za Aleksandra Hartwiga) z SP nr 3 w Pszczynie. Poznańską drużynę utworzyło 3 laureatów konkursu i wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski.

– Nasza drużyna zwyciężyła jednym punktem – mówi Halina Bieda, dyrektorka Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Uczestnicy pojedynku mieli kilka zadań do wykonania: rozpoznawali postacie z fotografii, rozwiązywali quiz, odgadywali autorów cytatów i dzieł sztuki.

– Wykazaliśmy się wiedzą merytoryczną rozwiązując testy i quizy. Wykonaliśmy też kilka zadań m.in. pakując torbę powstańca i tworząc kotylion w barwach narodowych – mówi Dawid Kostempski.

Pojedynek oceniali m.in. dr Olaf Bergmann z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości i dr hab. Maciej Fic z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego.

Olga Krzyżyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.