Pojemniki na przeterminowane leki w bydgoskich aptekach pękają w szwach. Dlaczego nikt ich nie odbiera?

Czytaj dalej
Fot. Michał Pawlik/zdjęcie ilustracyjne
Wojciech Mąka

Pojemniki na przeterminowane leki w bydgoskich aptekach pękają w szwach. Dlaczego nikt ich nie odbiera?

Wojciech Mąka

Osiem bydgoskich aptek miało przepełnione pojemniki na stare lekarstwa. Tylko przez trzy miesiące miasto musiało z aptek odebrać pół tony przeterminowanych leków, bo firma, która miała to robić - nie zrobiła.

W sprawie interweniowali bydgoscy radni - i to nie pierwszy raz. Wiele razy problem był poruszany podczas sesji Rady Miasta Bydgoszczy. Szymon Róg, bydgoski radny PiS przypomina w interpelacji skierowanej do prezydenta Rafała Bruskiego, że podpisana między miastem a dolnośląskim PHU Komunalnik w marcu tego roku umowa na odbiór odpadów zobowiązywała firmę także do odbioru z aptek starych lekarstw. Pojemniki na przeterminowane leki są w każdej aptece - można je przynieść z domu i do pojemnika wrzucić.

- Z ust pańskiego zastępcy, Michała Sztybla, padały zapewnienie o kontrolowaniu sytuacji i realizacji obiorów zastępczych - pisze do prezydenta Szymon Róg. - Niestety zupełnie mija się to z rzeczywistością, gdyż - o ile nie we wszystkich - to to w zdecydowanej większości aptek obsługiwanych przez Komunalnika przeterminowane leki piętrzą się w przepełnionych pojemnikach, co stanowi wyjątkowe niebezpieczeństwo dla zdrowia farmaceutów i ich klientów. Arcytrudna sytuacja wymaga bezzwłocznych działań.

Problem dotyczy sektorów II, IV i V. To m.in. Nowy Fordon, Bielawy, Śródmieście, Smukała czy Osowa Góra.

Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy, informuje, że od kwietnia do czerwca osiem aptek zgłosiło problem braku odbioru leków. Były to placówki m.in. przy ul. Szelburg Zarębiny, Krasińskiego, Marii Skłodowskiej Curie, Rejewskiego i Wielorybiej. - W okresie od kwietnia do czerwca 2020 roku odebrano w sumie 0,42 tony. W tym samym okresie rok temu było to 1,96 tony - mówi Michał Sztybel. - Pragnę jednocześnie przypomnieć, że od stycznia 2020 roku obowiązuje odbiór leków przeterminowanych rzadziej niż w roku 2019, to jest nie rzadziej niż raz na dwa miesiące z możliwością zgłoszenia jednego dodatkowego odbioru.

Zastępca prezydenta Michał Sztybel poinformował w lipcu, że od 1 września 2020 r., PHU Komunalnik nie będzie odbierać odpadów w sektorze IV. Sektor IV obejmuje osiedla: Bielawy, Bocianowo – Śródmieście – Stare Miasto.

- Od 1 września, sektor IV, który stanowi 40 procent obszaru objętego usługą firmy PHU Komunalnik, będzie obsługiwany przez inny podmiot, wybrany na podstawie prawa zamówień publicznych – mówił zastępca prezydenta, Michał Sztybel. – Zabezpieczamy także pozostałe dwa sektory obsługiwane przez firmę Komunalnik poprzez większą ilość śmieciarek odbierających odpady oraz skracamy 3-dniowy termin reklamacji do 1 dnia – dodaje.

Przypomnijmy, że obecna sytuacja związana z szeregiem nieprawidłowości przy odbiorze odpadów z trzech sektorów miasta tj. na osiedlach: Nowy Fordon, Bydgoszcz Wschód-Siernieczek-Brdyujście, Smukała-Opławiec-Janowo, Piaski, Czyżkówko, Okole, Flisy, Osowa Góra, Bielawy, Bocianowo – Śródmieście – Stare Miasto związana jest z niekorzystnym dla Bydgoszczy i jej mieszkańców rozstrzygnięciem Krajowej Izby Odwoławczej, która nakazała miastu podpisanie umowy z firmą Komunalnik.

- To miasto Bydgoszcz, wykluczając z postępowania firmę Komunalnik, wskazywało, że tak szerokiej usługi, za przedstawioną cenę nie można prawidłowo wykonać – dodaje wiceprezydent Sztybel – To Krajowa Izba Odwoławcza nakazała przywrócić do postępowania firmę Komunalnik. Dodatkowo, prawo krajowe związane z koronawirusem uprzywilejowało przedsiębiorców i uniemożliwiło zerwanie umowy z firmą w szybszym terminie – tłumaczy.

W ramach ograniczonych możliwości prawnych Bydgoszcz zdecydowało o:

Działania miasta dotyczące pozostałych dwóch sektorów obsługiwanych przez PHU Komunalnik są uzależniane od stanu jakości realizacji usługi. W przypadku braku poprawy, miasto zapewnia, że będzie gotowe na kolejne działania związane ze zmianą umowy na odbiór odpadów w naszym mieście.

Wojciech Mąka

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

SPRZEDAM LEKI PASOZYTY GRZYBICE PRAZYKWANTEL IWERMEKTYNA ANTYBIOTYKI YOMESAN ZENTEL VERMOX ORUNGAL METRONIDAZOL TYNIDAZOL FLUKON

Sprzedam leki trudno dostępne deficytowe braki antybiotyki apteka tajska lek apteczny farmacja tajskie

Sprowadzę z Tajlandii na zamówienie dowolne leki, których brakuje w Polsce i Europie.
Proszę napisz nazwę, stężenie, przybliżoną ilość.

Jan Krongboon
massagelondon gmail com
0066994403698 whatsap telegram

W Tajlandii większość leków jest bez recepty.
Kupuje w hurtowni farmaceutycznej, która zaopatruje kliniki i szpitale, więc oprócz opakowań detalicznych, to są opakowania duże, zbiorowe, do 1000 tabletek.
Będą to najnowsze partie produkcyjne, z wieloletnimi datami ważności, do 5 lat.

W ostatnich tygodniach piszą do mnie lekarze i inni medycy, z zapytaniami o leki niedostępne lub trudno dostępne. Nawet oni, mając dostęp do recept, nie są w stanie znaleźć tych leków w potrzebnych ilościach. Dlatego właśnie rozszerzam swoją usługę.
Sprowadzaniem braków leków zajmuję się od 5 lat.
Mam w Polsce zapas 30 leków, ograniczony wybór i ilości.
Wyślę bezpośrednio z Tajlandii przez pocztę rejestrowaną 40zł, idzie do Europy 2-3 tygodnie.
Gwarantuję dotarcie paczki zatrzymanej przez celników - wysyłam bezpłatną paczkę zastępczą.

Nie zajmuję się lekami odurzającymi, uzależniającymi, przeciwbólowymi, psychotropami. Proszę nie pytać mnie o takie leki.

Dziękuję
Janek Krongoon

Podane niżej ceny są detaliczne. Przy zakupie hurtowym lub za większą sumę, mogą być znacznie niższe.

Na covid
Ivermectin 6mg 30zl
Tamiflu 75mg 15zl
Chlorochina 250mg 3zl
Chinina 300mg 2zl
Deksametazon 0.5mg 1zl
Kolchicyna 0.6mg 2zl
Finasteryd 5mg 5zl
Dutasteryd 0.5mg 8zl
Budezonid 200mg 100zl

Przeciwpasożytnicze
Praziquantel 600mg 7.5zl
Albendazole Zentel 400mg 10zl
Metronidazole 400mg 3zl
Tinidazole 500mg 1zl
Mebendazole Vermox 100mg 1zl
Niclosamid Yomesan 500mg 7.5zl

Antybiotyki:
Doxycycline 100mg 1zl
Ceftriakson Biotrakson 1g 25zl
Cyprofloksacin 500mg 3zl
Azithromycin 250mg 5zl
Amoxicilin 1000mg 5zł
Trimesan Sulfametoksazol 960mg 2zl
Moksyfloksacyna 400mg 14zl
Klarytromycyna 500mg 7zl
Klindamycyna 300mg 3zl
Roksytromycyna 300mg 3zl
Ospen 250k 50gr

Przeciwgrzybicze:
Itraconazole 100mg 4zl
Ketokonazole 200mg 3zl
Fluconazole 200mg 5zl
Gryzeofulvin 500mg 2zl
Nystatin 100k globulki 1zl and 500k 3zl

Oraz inne leki
Metformnina 850mg 1zł
Disulfiram 500mg 3zł
Undestor 40mg 4zl
Alfadiol alfacalcidol 0.5mcg 4zl

http://www.robaczyce-grzybice.iq24.pl

wybe

No to ludzie zaczną wywozić odpady do lasu, ponieważ "ekologiczny" system ich odbioru do tego zachęca. Wszystko na odwrót i wbrew zdrowemu rozsądkowi !

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.