Pokażmy też pomniki

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Pokażmy też pomniki

Leszek Kalinowski

- Winnice, a co oprócz nich? - pyta Krystyna Troć. W Zielonej Górze mamy się czym chwalić, np. 800-letnim cisem i innymi pomnikami przyrody

Krystyna Troć wybiera się do Zielonej Góry na Winobranie. A że interesują ją pomniki przyrody, chciałaby zobaczyć te, które są w naszym mieście. Zapytaliśmy na deptaku mieszkańców, czy potrafiliby wskazać miejsca warte zobaczenia. - Eeee, to mnie pan zaskoczył. Na pewno zobaczyć trzeba dąb na pl. Bohaterów - mówi Bronisław Karlewicz. - No i wiem, że mamy bardzo starego cisa, ale nie pamiętam, przy jakiej ulicy rośnie.

Niewiele osób potrafiło powiedzieć, coś więcej. Najczęściej wzruszali tylko ramionami. Albo mówili, że musieliby się zastanowić, a nie ma czasu...

- Oryginalnych gatunków drzew (np. kasztan jadalny, cypryśnik błotny, sosna żółta, platan klonolistny, miłorząb dwuklapowy), a także głazów nam nie brakuje - mówi Eulalia Nykielow, która jest biologiem z wykształcenia. - Drzewa te to efekt mody, panującej w Europie, kiedy to zakładano ogrody w stylu angielskim.

Pomniki przyrody może ustanowić rada miejska, na drodze stosownej uchwały. Może też wykreślić okaz z listy. Tak też uczyniła np. z topolą czarną, która powaliła burza.

A oto tylko nieliczne przykłady pomników przyrody w naszym mieście. Warto je zobaczyć, nie tylko podczas winobraniowych wędrówek z naszymi gośćmi.

  1. Dąb węgierski (Dąb Lubuszan) - obwód 435 centymetrów, wysokość około 27 metrów - rośnie na placu Bohaterów. Niewiele o nim wiadomo. Są dwie szkoły: jedna mówi, że ma 110 lat, druga - że 300. W stanie naturalnym występuje we Włoszech, na Węgrzech i na Bałkanach. Osiąga do 30 m wysokości i 2 m grubości.
  2. Cis pospolity - odnogi o obwodach 109, 101 centymetrów, wysokość około 8 metrów - rośnie przy ul. Kopernika, obok budynku nr 12. Cis ma 800 lat! Jest najstarszym żywym świadkiem dziejów miasta. W średniowieczu cisy był cenione, jako surowiec do wyrobu łuków bojowych. Z tej racji dekretem królewskim Władysława Jagiełły zostały objęte ochroną już w 1423 r. Wykorzystywano je również do produkcji luksusowych mebli.
    Skupienie czterech wielopionowych cisów pospolitych (wysokość od 6 do 8 m) znajdziemy przy ul. Sienkiewicza (od strony ul. Stromej). Drzewo to rośnie też przy ul. Sulechowskiej (przy budynku nr 1) o obwodach: 102 i 119 cm.
  3. Cypryśnik błotny - obwód 275 cm, wysokość ok. 18 cm - rośnie przy ul. Moniuszki 3a. Cypryśnik jest iglakiem, ale zimą nie jest zielony. Jesienią jego igły przebarwiają się na purpurowo-brązowy kolor, potem opadają wraz z fragmentem pędu. W swej ojczyźnie, w Ameryce Północnej dorasta do 50 m, w Polsce - do 20-30 m.
  4. Dąb szypułkowy - obwód 348 m, wysokość ok. 18 m - rośnie przy al. Niepodległości, obok budynku nr 26. Zgodnie z tradycją - gdy urodzi się syn, jego ojciec powinien posadzić drzewo, a dokładniej mówiąc dąb. A jeszcze dokładniej najokazalszy gatunek - dąb szypułkowy, który może przetrwać wieki. Przez pierwsze 20 lat osiąga wielkość dużej jabłoni, a w starszym wieku może dorosnąć do 30 m, przy bardzo rozłożystej koronie (15-20 m średnicy). U tego gatunku żołędzie wyrastają na długich szypułkach, a liście mają krótki ogonek.

A jakie Państwo polecacie pomniki przyrody do obejrzenia? Stwórzmy zielony szlak.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.