Pół wieku pracuje dla wsi

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Henryki Olkiewicz
Agnieszka [email protected]

Pół wieku pracuje dla wsi

Agnieszka [email protected]

W tym roku minęło pół wieku, odkąd w Stodólnie powstało Koło Gospodyń Wiejskich. Od samego początku kołem kieruje Henryka Olkiewicz.

Pani Henryka 50 lat temu zakładała Koło Gospodyń Wiejskich w swojej wsi.

- Przyjechała z Mogilna pani Krysia Posłuszna (wieloletnia działaczka społeczna środowisk wiejskich - przyp. red.) i tutaj założyliśmy to koło. A że nie miałyśmy się gdzie podziać, wzięłam papiery i poszłam do szkoły do Stodół i tam się też kobiety zapisały - opowiada nam Henryka Olkiewicz. - Razem z dziesięć lat byliśmy ze Stodołami jednym kołem gospodyń. Trzeba dodać, że pani Henryka 46 lat temu została wiceprzewodniczącą Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich.

Przewodnicząca KGW w Stodólnie z rozrzewnieniem wspomina początki działalności i lata, kiedy koło liczyło kilkadziesiąt członkiń. - Ile zabaw zrobiłam, ile dziecińców, ile wycieczek z dziećmi, zimowych ferii. Były kursy. Tu wszystko się działo, tu aż huczało - mówi pani Henryka. Brakowało jednak miejsca do spotkań. Mieszkańcy wsi w latach 80. sami rozpoczęli budowę świetlicy wiejskiej. Dziś obiektu nie ma, został rozebrany przez gminę. A jak wspomina przewodnicząca i jak zapisano w kronice KGW budowa przebiegała z ogromnymi trudnościami, bo brakowało materiałów. O wszystko trzeba było się starać i prosić. Warto było, bo w świetlicy odbyło się potem wiele zabaw i spotkań.

Panie z KGW działały i działają do dziś także poza swoją wsią. Henryka Olkiewicz przygotowywała produkty na wystawy, pokazy stołów, prezentacje. Przysmaki ze Stodół można było próbować na dożynkach wojewódzkich, w Minikowie oraz imprezach w powiecie mogileńskim. Panie spotykały się także w swoich domach. Dziś w KGW w Stodólnie pozostało jedenaście pań. Większość to osoby starsze, bo młodych na wsi jest coraz mniej.

Agnieszka [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.