Policja konna szykuje się do zawodów. Jaka była jej historia w Częstochowie?

Czytaj dalej
Fot. arc
Piotr Ciastek

Policja konna szykuje się do zawodów. Jaka była jej historia w Częstochowie?

Piotr Ciastek

W najbliższą sobotę policja konna z różnych stron kraju, a nawet świata zmierzy się w Częstochowie podczas „XVI Międzynarodowego Turnieju Policji Konnej". Jaki był początek policji konnej w Częstochowie?

Zawody policji konnej w Częstochowie wpisały się już na stałe do międzynarodowego kalendarza zmagań funkcjonariuszy służb mundurowych. Wzorem lat ubiegłych 16 lipca na terenie Klubu Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „PEGAZ” w Częstochowie Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach oraz Komenda Miejska Policji w Częstochowie organizują „XVI Międzynarodowy Turniej Policji Konnej – Częstochowa 2016 ”. Od godziny 13.00 jeźdźcy z policyjnych formacji konnych z całego kraju w tym z Chorzowa i Częstochowy, strażnicy miejscy z Łodzi i Wrocławia oraz drużyny z Czech, Niemiec i Węgier walczyć będą o tytuł najlepszej drużyny konnej i najlepszego jeźdźca turnieju.

Mieszkanie za czytanie

Swój udział zapowiedziało 11 drużyn, blisko 40 zawodników, których celem będzie uzyskanie jak najlepszego czasu przejazdu wyznaczonego toru z przeszkodami, bez punktów karnych. Zawody odbywają się pod patronatem Komendanta Głównego Policji, Prezydenta Miasta Częstochowy oraz Starosty Częstochowskiego.

W dzień poprzedzający zawody uczestnicy turnieju o 10.00 przejdą Al. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie spod Archikatedry na Plac Biegańskiego, gdzie odbędą się Obchody Święta Policji wraz z mianowaniami policjantów na wyższe stopnie. Następnie po uroczystym rozpoczęciu Obchodów Święta Policji zawodnicy przejdą pod Pomnik na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Historia konnej policji w Częstochowie rozpoczęła się 18 lat temu

Częstochowska Drużyna Policji Konnej utworzona została wiosną 1998 roku. Policjanci po przeszkoleniu, swoją pierwszą służbę pełnili w dniu 24 lipca 1998 roku, w uroczysty dzień Święta Policji.

Aktualnie drużyna policji konnej w Częstochowie liczy 5 policjantów i 6 koni różnej maści i rasy. Policja konna wykorzystywana jest do patrolowania terenów zielonych, takich jak na przykład teren Jury Krakowsko-Częstochowskiej, zabezpieczania imprez masowych oraz patrolowania ulic Częstochowy – oraz Parku Jasnogórskiego. Drużyna policji Konnej w Częstochowie ma swoje logo, które można zobaczyć na rękawie munduru funkcjonariusza policji konnej.

Policję konną charakteryzuje to nie tylko stały trening i dzienna służba na rzecz mieszkańców naszego powiatu ale i również udział w wielu międzynarodowych zawodach w Polsce, Słowacji oraz Czechach.

Częstochowa jest gospodarzem odbywających się w czerwcu Międzynarodowych Turniejów Drużyn Policji Konnej. Co roku gościmy kilkanaście drużyn z całej Polski oraz z zagranicy. Częstochowska policja Konna jest nie tylko gospodarzem Turniejów ale zwycięzcą wielu z nich. Już kilka razy częstochowscy policjanci otrzymali tytuł najlepszych zawodników oraz nagrodę główną – szablę Komendanta Głównego Policji

Aby służba była efektywna ważne jest dobre zgranie się policjanta oraz jego czworonożnego przyjaciela. To stały trening praca i szkolenie.

Częstochowskie policyjne konie to konie kilkuletnie, rasy wielkopolskiej i śląskiej. Mają dumnie i pięknie brzmiące nazwy – Da Vinci, Don Camillo, Artel, King Henry, Hattric oraz Dumny. Każdy z nich ma swojego wyznaczonego policjanta opiekuna.

Dziennie pełnią służbę w wymiarze około 5 godzin. Raz w tygodniu muszą mieć dzień wypoczynku. Okres wiosny i lata, w czasie głównie ruchu pielgrzymkowego, to okres wzmożonej służby policjantów. Również częstochowskiej drużyny policji konnej. W czasie zimy konie są szkolone i trenowane w stadninie „Pegaz”.

Piotr Ciastek

Szef oddziału Dziennika Zachodniego w Częstochowie. Od zawsze częstochowianin.


Na co dzień zajmuję się sprawami Lublińca i Częstochowy. Tworzę materiały tekstowe, wideo i multimedialne. Zajmuję się też robieniem zdjęć z wielu ważnych imprez na terenie północnego regionu województwa śląskiego. Prowadzę fanpage lubliniec.naszemiasto.pl i czestochowa.naszemiasto.pl na Facebooku. Recenzuję też na łamach internetowego Dziennika Zachodniego książki i filmy.

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Sławek Konieczko

Prawdziwa historia częstochowskiej Policji zaczęła się od roku 1996 kiedy to ówczesny komendant wojewódzki zadecydował o jej powstaniu. Dwa lata trwały czynności z proceduralnym uruchomieniem, zakupem koni, szkoleniem ludzi itp. Ja byłem upoważniony do wdrożenia tego tematu...

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.