Policja konna szykuje się do zawodów. Jaka była jej historia w Częstochowie?

Czytaj dalej
Fot. arc
Piotr Ciastek

Policja konna szykuje się do zawodów. Jaka była jej historia w Częstochowie?

Piotr Ciastek

W najbliższą sobotę policja konna z różnych stron kraju, a nawet świata zmierzy się w Częstochowie podczas „XVI Międzynarodowego Turnieju Policji Konnej". Jaki był początek policji konnej w Częstochowie?

Zawody policji konnej w Częstochowie wpisały się już na stałe do międzynarodowego kalendarza zmagań funkcjonariuszy służb mundurowych. Wzorem lat ubiegłych 16 lipca na terenie Klubu Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „PEGAZ” w Częstochowie Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach oraz Komenda Miejska Policji w Częstochowie organizują „XVI Międzynarodowy Turniej Policji Konnej – Częstochowa 2016 ”. Od godziny 13.00 jeźdźcy z policyjnych formacji konnych z całego kraju w tym z Chorzowa i Częstochowy, strażnicy miejscy z Łodzi i Wrocławia oraz drużyny z Czech, Niemiec i Węgier walczyć będą o tytuł najlepszej drużyny konnej i najlepszego jeźdźca turnieju.

Mieszkanie za czytanie

Swój udział zapowiedziało 11 drużyn, blisko 40 zawodników, których celem będzie uzyskanie jak najlepszego czasu przejazdu wyznaczonego toru z przeszkodami, bez punktów karnych. Zawody odbywają się pod patronatem Komendanta Głównego Policji, Prezydenta Miasta Częstochowy oraz Starosty Częstochowskiego.

W dzień poprzedzający zawody uczestnicy turnieju o 10.00 przejdą Al. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie spod Archikatedry na Plac Biegańskiego, gdzie odbędą się Obchody Święta Policji wraz z mianowaniami policjantów na wyższe stopnie. Następnie po uroczystym rozpoczęciu Obchodów Święta Policji zawodnicy przejdą pod Pomnik na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Historia konnej policji w Częstochowie rozpoczęła się 18 lat temu

Częstochowska Drużyna Policji Konnej utworzona została wiosną 1998 roku. Policjanci po przeszkoleniu, swoją pierwszą służbę pełnili w dniu 24 lipca 1998 roku, w uroczysty dzień Święta Policji.

Aktualnie drużyna policji konnej w Częstochowie liczy 5 policjantów i 6 koni różnej maści i rasy. Policja konna wykorzystywana jest do patrolowania terenów zielonych, takich jak na przykład teren Jury Krakowsko-Częstochowskiej, zabezpieczania imprez masowych oraz patrolowania ulic Częstochowy – oraz Parku Jasnogórskiego. Drużyna policji Konnej w Częstochowie ma swoje logo, które można zobaczyć na rękawie munduru funkcjonariusza policji konnej.

Policję konną charakteryzuje to nie tylko stały trening i dzienna służba na rzecz mieszkańców naszego powiatu ale i również udział w wielu międzynarodowych zawodach w Polsce, Słowacji oraz Czechach.

Częstochowa jest gospodarzem odbywających się w czerwcu Międzynarodowych Turniejów Drużyn Policji Konnej. Co roku gościmy kilkanaście drużyn z całej Polski oraz z zagranicy. Częstochowska policja Konna jest nie tylko gospodarzem Turniejów ale zwycięzcą wielu z nich. Już kilka razy częstochowscy policjanci otrzymali tytuł najlepszych zawodników oraz nagrodę główną – szablę Komendanta Głównego Policji

Aby służba była efektywna ważne jest dobre zgranie się policjanta oraz jego czworonożnego przyjaciela. To stały trening praca i szkolenie.

Częstochowskie policyjne konie to konie kilkuletnie, rasy wielkopolskiej i śląskiej. Mają dumnie i pięknie brzmiące nazwy – Da Vinci, Don Camillo, Artel, King Henry, Hattric oraz Dumny. Każdy z nich ma swojego wyznaczonego policjanta opiekuna.

Dziennie pełnią służbę w wymiarze około 5 godzin. Raz w tygodniu muszą mieć dzień wypoczynku. Okres wiosny i lata, w czasie głównie ruchu pielgrzymkowego, to okres wzmożonej służby policjantów. Również częstochowskiej drużyny policji konnej. W czasie zimy konie są szkolone i trenowane w stadninie „Pegaz”.

Piotr Ciastek

Redaktor w oddziale Dziennika Zachodniego w Częstochowie. Od zawsze częstochowianin.


Na co dzień zajmuję się sprawami Lublińca i Częstochowy. Tworzę materiały tekstowe, wideo i multimedialne. Zajmuję się też robieniem zdjęć z wielu ważnych imprez na terenie północnego regionu województwa śląskiego. Prowadzę fanpage lubliniec.naszemiasto.pl i czestochowa.naszemiasto.pl na Facebooku. Recenzuję też na łamach internetowego Dziennika Zachodniego książki i filmy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.