Policja rozbiła gang pseudokibiców GKS Katowice. Ściągali haracze, byli sutenerami [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Śląska Policja
Patryk Drabek

Policja rozbiła gang pseudokibiców GKS Katowice. Ściągali haracze, byli sutenerami [ZDJĘCIA]

Patryk Drabek

Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą działającą na terenie całego Śląska. Policjanci poinformowali, że zatrzymano 10 osób podejrzanych o wyłudzanie haraczy, czerpanie korzyści z prostytucji i inne przestępstwa. Zatrzymani to kibole GKS Katowice, mieszkańcy Katowic i Zawiercia w wieku od 23 do 34 lat. Na wniosek policjantów i prokuratora sąd tymczasowo aresztował 9 z nich. Grozi im 10 lat więzienia.

AKTUALIZACJA
Wszyscy zatrzymani to pseudokibice GKS-u Katowice, a akcję przeprowadzono w poniedziałek rano. Kilkudziesięciu policjantów z KWP Katowice wspieranych przez antyterrorystów (m.in. BOA) weszło do kilkunastu mieszkań na terenie województwa śląskiego. Policjanci wiedzieli, że członkowie gangu są niebezpiecznymi przestępcami. Niektórzy z nich to - tak jak wcześniej informowaliśmy - liderzy kibolskich bojówek, ale także zawodnicy MMA. Część z nich brała udział w zadymie przed katowickim Spodkiem.

Zajmowali się głównie czerpaniem korzyści z prostytucji i wyłudzaniem haraczy.

- To była prostytucja różnego rodzaju. Mówimy o knajpach, mieszkaniach, ale także o tzw. tirówkach. Było to przez nich kontrolowane i było to ich stałe źródło dochodu - mówi osoba dobrze znająca kulisy policyjnej akcji.

ZOBACZ KONIECZNIE:
KRZYSZTOF RUTKOWSKI SZUKA DARIUSZA NOŻOWNIKA ZA ZABÓJSTWO PIŁKARZA GKS KATOWICE

Jeden z zatrzymywanych zaatakował policjanta i próbował odebrać mu broń. Przestępca został postrzelony, ale niegroźnie.

Zatrzymani pseudokibice byli już wcześniej karani za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu.

Wcześniej pisaliśmy:
Przez kilka ostatnich miesięcy kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozpracowywali zorganizowaną grupę przestępczą i gromadzili dowody.

Ustalono, że członkowie grupy w latach 2014-2016 dokonywali licznych przestępstw na terenie Śląska, specjalizowali się w wyłudzaniu haraczy i czerpaniu korzyści z prostytucji. Zatrzymano przywódców oraz członków grupy przestępczej.

Śledczy przeprowadzili szeroko zakrojoną akcję, podczas której razem z policyjnymi antyterrorystami weszli do kilkunastu mieszkań w województwie śląskim. Efektem ich działań było zatrzymanie 10 osób.

ZOBACZ KONIECZNIE:
KRZYSZTOF RUTKOWSKI SZUKA DARIUSZA NOŻOWNIKA ZA ZABÓJSTWO PIŁKARZA GKS KATOWICE

- To liderzy bojówki pseudokibiców jednego ze śląskich klubów piłkarskich, którzy organizowali i uczestniczyli w tzw. „ustawkach kiboli”. Podczas przeszukań policjanci zabezpieczyli przedmioty służące do popełniania przestępstw: pistolety, noże, maczety, siekiery, materiały pirotechniczne, takie jak granaty hukowe i race, oraz gotówkę w kwocie około 80 tysięcy złotych - poinformowała podinsp. Aleksandra Nowara, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach.

Tymczasowo aresztowano 9 z zatrzymanych. Jeden z podejrzanych został objęty policyjnym dozorem. Za popełnione przestępstwa sprawcom grozi nawet 10 lat więzienia. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

ZOBACZCIE FILM Z ZATRZYMANIA PSEUDOKIBICÓW

Patryk Drabek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.