Policjanci muszą być bliżej ludzi. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa im w tym pomoże

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow
AD

Policjanci muszą być bliżej ludzi. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa im w tym pomoże

AD

W Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu podsumowano badania, dotyczące Krajowej Mapy Bezpieczeństwa, wdrożonej we wszystkich garnizonach policji w Polsce. O pracy policji mówił m.in. szef polskiej policji insp. Jarosław Szymczyk.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie, które zostało uruchomione we wszystkich województwach i pozwala mieszkańcom przekazać informację o niepokojących zjawiskach - łamaniu przepisów ruchu drogowego, zakłóceniu porządku publicznego, ale również o źle oznaczonej infrastrukturze drogowej, dzikich wysypiskach czy aktach wandalizmu. Użytkownicy mogą za pomocą mapy dokładnie wskazać lokalizację zagrożenia w przestrzeni oraz czasie. Każda zgłoszona informacja jest następnie weryfikowana przez policję, która działa, tak, by zlikwidować problem.

- Krajowa mapa jest efektem blisko 12 tys. spotkań, jakie odbyły się na linii policja- mieszkańcy. To ogromne źródło wiedzy o tym, co się dzieje w terenie - mówił insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji w Polsce. - My jako ludzie chodzący w granatowych mundurach powinniśmy przestać być nazywani „panem czy panią władzą”. Powinniśmy wdrożyć trochę inny charakter naszej pracy, bardziej pomocowy, służebny względem mieszkańców. Musimy być bliżej ludzi - mówił insp. Szymczyk. - Chcemy wiedzieć, z jakimi zagrożeniami się stykają, gdzie możemy pomóc je zlikwidować. Bo policjantów jest w kraju sto tysięcy, a mieszkańców 38 milionów. Skąd mamy czerpać wiedzę o zagrożeniach jak nie od mieszkańców? Mapa jest świetnym do tego narzędziem. Nie jesteśmy w stanie być wszędzie, ale chcemy być tam, gdzie wskażą mieszkańcy.

Szef polskiej policji odniósł się także do policyjnych statystyk, które przełożeni kazali wypracowywać policjantom.

- Odchodzimy bezpowrotnie od podejścia do służby w policji na zasadzie wyrabiania statystyk. Staramy się traktować te statystyki już wyłącznie jako narzędzie. Dzisiaj przekonujemy przełożonych, aby dali spokój statystykom. Niech zajmą się współpracą z ludźmi, niech zajmą się faktyczną troską o bezpieczeństwo, a wtedy statystyki napiszą się same - mówił wczoraj Jarosław Szymczyk.

Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu, która zorganizowała wczoraj konferencje na temat Krajowej mapy zagrożeń, jako pierwsza uczelnia w kraju podjęła badania nad funkcjonowaniem tego narzędzia. Badania były prowadzone pod kierunkiem prof. dr hab. Jadwigi Stawnickiej, dyrektora Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego Wyższej Szkoły Humanitas) w Sosnowcu oraz insp. dr Iwony Klonowskiej , dyrektora Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji.

- My jako świat nauki, chcielibyśmy służyć policji, tak, jak potrafimy, czyli przez przeprowadzenie badań w różnych obszarach funkcjonowania policji, aby policja miała od nas informację zwrotną, dotycząca podejmowanych działań - mówiła prof. Jadwiga Stawnicka.

Dwa lata funkcjonowania Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa to 1,5 miliona użytkowników, 5 milionów odsłon i ponad 900 tysięcy zgłoszonych zagrożeń. Podczas konferencji zostaną zaprezentowane dotychczasowe badania i wnioski.

- Mapa zagrożeń bezpieczeństwa stała się nową formą dialogu policji ze społeczeństwem. Bezpieczeństwo rodzi się, dojrzewa i wydaje owoce właśnie w dialogu - dodaje prof. Stawnicka.

Humanitas pierwsza zbadała mapę

Wyższa Szkoła Humanitas jako pierwsza w Polsce rozpoczęła badania funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa - pierwotnie w województwie opolskim (we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Opolu), a następnie na terenie województwa śląskiego (we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach).

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa umożliwia mieszkańcom zgłaszanie niepokojących sytuacji i zjawisk (m.in. łamania przepisów, aktów wandalizmu, zakłócania porządku etc.), na które reaguje policja.W ciągu dwóch lat skozrystało z niej 1,5 miliona osób, które zgłosiły blisko milion zagrożeń.

AD

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.