Policjant wymierzył i strzelił mu prosto między oczy [ZDJĘCIA] Śledztwo ws. strajku JSW wznowione

Czytaj dalej
Fot. Arc. Grzegorz Sładek
Bartosz Wojsa

Policjant wymierzył i strzelił mu prosto między oczy [ZDJĘCIA] Śledztwo ws. strajku JSW wznowione

Bartosz Wojsa

Czy policjanci odpowiedzą za użycie broni przed Jastrzębską Spółką Węglową? Niedawno zdecydowano o wznowieniu śledztwa w sprawie strzelaniny, do której doszło przed JSW podczas strajku w lutym 2015 roku. - Prowokatorzy oberwali słusznie, ale atakowano też niewinnych - relacjonuje górnik, Grzegorz Sładek.

Znaleźli się tacy, którzy podjudzali tłum, podchodzili do policjantów, prowokowali ich. Oberwali wtedy gazem po oczach lub pałką, ale uważam, że prowokatorom się należało. Problem w tym, że potem oberwało się też wielu niewinnym, którzy nie byli agresywni. Mundurowi powinni za to odpowiedzieć - mówi Grzegorz Sładek, jeden z górników, który brał udział w strajkach przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej, które miały miejsce w lutym 2015 roku.

Temat znów stał się żywy, bo prokurator generalny zdecydował o wznowieniu śledztwa w sprawie strzelaniny.

ZOBACZ KONIECZNIE DRASTYCZNE ZDJĘCIA:
TAK WYGLĄDAJĄ RANNI ZWIĄZKOWCY PO ATAKU POLICJI PRZED JSW

- Już sama decyzja merytoryczna o umorzeniu postępowania budzi uwagi krytyczne. [...] Zachodzi potrzeba uzupełnienia materiału dowodowego tego śledztwa - pisze prokurator Andrzej Seremet w odpowiedzi na list posła Grzegorza Matusiaka z Jastrzębia, który skierował pismo do Prokuratora Generalnego w Warszawie, podważając zasadność postanowienia prokuratury okręgowej w Gliwicach o umorzeniu śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień policji w czasie manifestacji przed siedzibą JSW.

Przypomnijmy, że prokuratura dokładnie 14 grudnia 2015 r. umorzyła śledztwo. A przecież na skutek działań mundurowych uczestnicy strajku doznali obrażeń w postaci pieczenia twarzy, oczu i łzawienia, krwawych podbiegnięć oraz stłuczeń na ciele.

- Rano normalnie poszliśmy do pracy, ale na cechowni każdej z kopalń JSW ogłoszono, że o danej godzinie zbieramy się na pokojowej manifestacji przed spółką. Mieliśmy zabrać ze sobą kaski, żeby wyróżniać się z tłumu i dać policji znać, że nie jesteśmy pseudokibicami, tylko pracownikami kopalń. Nikt z nas nie przyszedł tam, by zrobić rozróbę - wspomina Grzegorz Sładek.
Górnicy stracili jednak cierpliwość po tym, jak służby zaczęły lać w nich wodą z armatek. Jak twierdzą uczestnicy, oblewali nawet tych, którzy nic nie robili.

- Tłum wycofał się kilka metrów, ale nagle policjanci z prewencji uzbrojeni w tarcze, kaski i broń zaczęli mierzyć do tłumu. Wtedy zacząłem uciekać, ale upadłem. Dopiero, gdy zobaczyłem krew zorientowałem się, że policjant strzelił do mnie i trafił prosto między oczy. Na szczęście jakieś dwie osoby mnie podniosły - relacjonuje Grzegorz Sładek. - Widziałem w szpitalu innych cierpiących. Niektórych mundurowi zabierali siłą z izby przyjęć. Mnie założono szwy, miałem silne stłuczenia i ranę tłuczoną z rozcięciem. Lekarz mówił, że mam szczęście, że nie straciłem oka - dodaje górnik.

Po wniosku posła Grzegorza Matusiaka do prokuratury ponownie rozgorzały emocje na linii górnicy-policjanci. Ale jastrzębscy stróże prawa nie chcą komentować decyzji o wznowieniu śledztwa w sprawie użycia przez nich broni. Nawet, gdy w piśmie prokuratora Seremeta czytamy, że chodzi tu zwłaszcza o “zasadność i sposób użycia pocisków niepenetracyjnych”.

- Decyzję o wznowieniu śledztwa podjęły uprawnione organy prokuratury. Nie w naszych kompetencjach leży jej ocena. Skoro taka decyzja zapadła, poczekajmy aż sprawa się zakończy - ucina Magdalena Szust z jastrzębskiej komendy policji.

Teraz to, co działo się przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej będzie ponownie dokładnie wyjaśnianie i dokumentowane. Zdaniem prokuratora Andrzeja Seremeta, przeprowadzone dotąd dowody nie pozwalają na dokonanie oceny, czy działania policjantów były prawidłowe, zgodne z zasadami taktyki policyjnej i adekwatne, proporcjonalne do sytuacji.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Bartosz Wojsa

Komentarze

20
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

stach

wiem,że górnikom jest cięzko a polityka doprowadziła do upadku kopalń ale zachowanie protestujących jest poniżej krytyki-jak dzicz i bandziory

górnik pałowy

A dlaczego kopalnie nie mogą sprzedawać węgla tylko jakieś piepszone spółki złodziejskie potworzyli
i okradają kopalnie . za 10 lat ci do których strzelano będą bohaterami a policjanci bandytami pamietajcie już tak było w przeszłości historia się powtarza

Marek

Nic rylowi nie wolno tylko pracowac

bolek

To teraz policja z procy strzela??? Gdyby dobrze dostał to powinien leżeć i nawet nie pierdnąć!

obserwator

Ciekawe co będziecie pisać jak pis sam zacznie grzebać przy kopalniach ( a zacznie bo wszyscy wiedzą, że muszą one być reformowane, a gdzie reforma tam na pewno ktoś straci). Pewnie zadymiarzy będzie policja częstowac woda święcenia oraz kazania kapłanów.
Z drugiej strony podziw dla tego strzelca z gładkiej lufy między oczy- snajper.

Robercikporn

Polecam moj kanal robercikporn na pornhub.pl rucham sie i gram
W minecraft kieszeń edycja na moim ios 6

groth

no tak i to pewnie PO im kazali strzelać , gdyż to oni są be anie policjant , no tak

vfsfdbnadb

tak PO traktowało ludzi i co oni wiedzą o demokracji 21 wieku

byly

byla akcja,byla reakcja.nic dodac wiecej.

999

Brawo do policjanta rewolwerowiec jak huj , i potwierdza sie że lepiej nie pracowac , lepiej jak kajek brzeszczotem glowy obcinac tutaj widać co grozi za prace .

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.