Policjant z Zabrza oszukał metodą „na policjanta”?

Czytaj dalej
Patryk Drabek

Policjant z Zabrza oszukał metodą „na policjanta”?

Patryk Drabek

Policjant z Komisariatu IV Policji w Zabrzu został zatrzymany przez funkcjonariuszy Biura Spraw Wewnętrznych. Jest podejrzany o kradzież metodą... na policjanta.

Z naszych ustaleń wynika, że do przestępstwa doszło w kwietniu. Rano do mieszkania 77-letniego zabrzanina zapukali mężczyźni, którzy oferowali wymianę kuchenki elektryczno-gazowej oraz mebli kuchennych. Mężczyzna zgodził się na usługę i przekazał zaliczkę w wysokości około 12 tysięcy złotych na remont i wymianę sprzętu. Po kilku godzinach zorientował się, że stał się ofiarą oszustwa. Zgłosił to policjantom z Komisariatu V Policji w Zabrzu.

W godzinach popołudniowych do tego samego mieszkania zapukał mężczyzna, który podawał się za policjanta.

Powiedział lokatorowi, że sprawcy zostali już ustaleni i żeby zakończyć czynności, potrzebna jest pozostała część gotówki, którą zabrzanin ma w mieszkaniu. Mężczyzna przyniósł niemal 10 tysięcy złotych, ale w porę zorientował się, że to też może być oszustwo i ociągał się z wręczeniem ich „policjantowi”. Ten jednak wyrwał mu pieniądze i zaczął uciekać. Starszy mężczyzna zaczął krzyczeć, że został okradziony, a złodziej ucieka. Na drodze uciekiniera stanął sąsiad. Doszło do szamotaniny, ale sprawca uciekł z gotówką.

Na miejsce przyjechali zabrzańscy policjanci. Już kilka godzin po zdarzeniu wytypowali, że sprawcą kradzieży pieniędzy może być... policjant jednego z zabrzańskich komisariatów. Okazało się, że to był dobry trop. Funkcjonariusz został zatrzymany przez Biuro Spraw Wewnętrznych. Z naszych informacji wynika, że to policjant Komisariatu IV Policji w Zabrzu. Usłyszał zarzuty i od momentu zatrzymania przebywa w areszcie śledczym. Ma 36 lat, a od 7 lat jest w służbie. Był funkcjonariuszem referatu kryminalnego. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa Gliwice-Zachód.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Komendę Miejską Policji w Zabrzu. - Niezwłocznie podjęliśmy czynności zmierzające do ustalenia i zatrzymania sprawcy, a w ich trakcie ustalono, że może to być funkcjonariusz - przekazała sierż. szt. Agnieszka Żyłka, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu. - Komendant miejski natychmiast powiadomił BSW i podjął kroki zmierzające do zatrzymania podejrzewanej osoby. W wyniku działań zabrzańskich policjantów mężczyzna kilka godzin później został zatrzymany przez BSW - podkreśla sierż. szt. Agnieszka Żyłka. Odnośnie zatrzymanego policjanta dodaje: Na takie działanie nie ma przyzwolenia i nigdy nie będzie. Dla takich osób nie ma miejsca w szeregach policji.

Sprawa jest o tyle zaskakująca, że policjanci od wielu lat ostrzegają seniorów przed oszustami, którzy korzystają z różnych metod. Najpopularniejsza, „na wnuczka”, została w ostatnich miesiącach zastąpiona przez metody „na pracownika wodociągów” czy właśnie „na policjanta”. Jedno jest pewne. Trzeba być ostrożnym i pamiętać, że policjanci nie wymagają od nas przekazania gotówki, a jeśli jesteśmy sami w domu, to nikogo nie musimy wpuszczać do środka - nawet gdy chodzi o odczyt licznika. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości i podejrzewamy, że możemy mieć do czynienia z oszustami, należy jak najszybciej zadzwonić pod numer alarmowy 112.

Patryk Drabek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.