Polipragmazja. Bezpieczne przyjmowanie leków

Czytaj dalej
NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Polipragmazja. Bezpieczne przyjmowanie leków

NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Polipragmazja to inaczej wielolekowość, czyli przyjmowanie wielu rodzajów leków jednocześnie. Jest groźna dla każdego, szczególnie dla osób starszych, obciążonych chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia.

Polipragmazja – jak sprawdzić, czy mnie to dotyczy?

Polipragmazja pojawia się, gdy przyjmujesz:

Ryzyko polipragmazji zwiększa się wraz z liczbą przyjmowanych leków.

Polipragmazja. Bezpieczne przyjmowanie leków

Jak sobie nie zaszkodzić?

Co trzeci Polak po 65 roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie. Z wiekiem zwiększa się ryzyko pojawienia się problemów zdrowotnych. Część z nich wymaga farmakoterapii, czyli stosowania odpowiednio dobranych leków.

Jeśli chcesz bezpiecznie przyjmować leki:

Warto skorzystać również z kilku podstawowych wskazówek dotyczących przyjmowania leków, które ułatwią ich bezpieczne stosowanie:

Czy wiesz, że…

Na Internetowym Koncie Pacjenta możesz sprawdzić, jak przyjmować lek – na e-recepcie znajdziesz informacje o przepisanym dawkowaniu, a także zgłosić zapotrzebowanie na leki, które stale przyjmujesz. Możesz też odebrać e-mailem lub SMS-em kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej i po konsultacji, np. telefonicznej, z lekarzem) oraz sprawdzić dawkowanie leków przepisanych Twoim dzieciom do 18. roku życia

Jak właściwie przechowywać leki?

Dostęp do bezpłatnych leków

Bezpłatne leki przysługują osobom poniżej 18 lat oraz osobom powyżej 65 lat (zarówno w momencie przepisania, jak i realizacji recepty).

Aby skorzystać z bezpłatnych leków dodatkowo:

Tańsze leki

Masz prawo zapytać o tańszy lek. Tańszy odpowiednik nie może powodować żadnych różnic terapeutycznych. Musi mieć też takie same:

Pamiętaj: większość leków ma swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują różnicy terapeutycznej. Zapytaj o nie w aptece.

NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.