Połowa kadry polskich judoczek już niedługo będzie z Poznania i Piły

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Radosław Patroniak

Połowa kadry polskich judoczek już niedługo będzie z Poznania i Piły

Radosław Patroniak

Wielkopolska ma cztery medalistki niedawnych mistrzostw Polski seniorek w wieku od 18 do 20 lat. Jak wychować u nas następczynie Pawła Nastuli, Waldemara Legienia czy Anety Szczepańskiej?

Analizując ostatnie wyniki niedawnych mistrzostw Polski seniorów w judo, łatwo wskazać dwa główne ośrodki „łagodnej drogi” (tak można przetłumaczyć japońską nazwę tej popularnej, olimpijskiej dyscypliny) w Wielkopolsce. Medalistki związane są z Akademią Judo Poznań i z pilskim Judo Team Jopek. Panów z wielkopolskich klubów próżno szukać na podium...

Na matach w Opolu na najwyższym stopniu podium stanęły 18-letnia Eliza Wróblewska (Akademia Judo) i dwa lata starsza Paula Kułaga (MDK Trzcianka), która wprawdzie nie reprezentuje klubu z Piły, ale i tak na co dzień trenuje w tym mieście pod okiem Józefa Jopka i jego syna Tomasza. Srebro wywalczyła Katarzyna Wiszniewska (20 lat, UKS 3 Piła), a brąz Vanessa Machnicka (19 lat, Akademia Judo). Warto dodać, że oba wielkopolskie kluby prowadzą też szkolenie mężczyzn, ale tak się złożyło, że w ostatnich latach ich wizytówkami są młode, perspektywiczne zawodniczki.

Akademia 600 dzieci

W stolicy Wielkopolski niekwestionowanym liderem szkolenia judoków jest w ostatnich latach Akademia Judo, w której ćwiczy pod okiem 15 trenerów 600 dzieci. Szkoła ma też 20 filii w okolicznych gminach. Jej główną siedzibą jest wynajmowana sala przy ul. Taborowej w Poznaniu, ale być może w ciągu dwóch lat Akademia będzie miała już własną siedzibę.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Radosław Patroniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.