Piotr Subik

"Położna z Auschwitz" powraca. Film o Stanisławie Leszczyńskiej przygotowuje Maria Stachurska, teściowa Roberta Lewandowskiego

Stanisława Leszczyńska (stoi z przodu ze splecionymi dłońmi) była położną także przed i po wojnie Fot. Fot. Archiwum Stanisława Leszczyńska (stoi z przodu ze splecionymi dłońmi) była położną także przed i po wojnie
Piotr Subik

Maria Stachurska to matka Anny, żony znanego piłkarza Roberta Lewandowskiego. A Stanisława Leszczyńska, zwana „położną z Auschwitz”, była jej cioteczną babcią. Stąd pomysł na film ukazujący losy bohaterskiej położnej, która w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady, kojarzącym się głównie ze śmiercią, uratowała 3 tysiące istnień ludzkich. Bo tyle porodów przyjęła w obozowym szpitalu. Informację o obrazie przygotowywanym przez Marię Stachurską podała kuria w Bielsku-Białej.

Pomysł na film tkwił w głowie Marii Stachurskiej, na co dzień scenograf, odkąd tylko usłyszała rodzinne opowieści o Stanisławie Leszczyńskiej.

W przekonaniu, że warto przybliżyć nie tylko Polakom tę postać, utwierdzili ją kilka lat temu uczestnicy Międzynarodowego Kongresu Obrońców Życia w Rzymie. Inspirowali ją też jej nieżyjący już wujkowie. To oni także przekazywali pamiątki i dokumenty związane ze Stanisława Leszczyńską.

W dalszej części tekstu dowiesz się, co wiemy o działalności Stanisławy Leszczyńskiej w obozie Auschwitz.

 

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Subik

Redaktor i dziennikarz "Dziennika Polskiego". Zajmuje się tematyką bezpieczeństwa, obronności, wojska i służb mundurowych. Pisze także o historii ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z antykomunistycznym podziemiem z lat 1945-63.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.