Paweł Gzyl

Polscy lotnicy z Dywizjonu 303 będą bohaterami dwóch filmów

Polscy lotnicy z Dywizjonu 303 będą bohaterami dwóch filmów Fot. Piotr Fotek
Paweł Gzyl

Polski film „Dywizjon 303” jest już praktycznie gotowy. Jego twórcy promowali go pod kątem zagranicznej dystrybucji podczas zakończonego w niedzielę festiwalu filmowego w Berlinie. Tymczasem Anglicy szykują własny obraz o słynnych lotnikach.

Produkcja „Dywizjonu 303” zaczęła się już trzy lata temu. Początkowo podstawę scenariusza miała stanowić słynna książka Arkadego Fiedlera, poświęcona polskim lotnikom walczącym w powietrzu w bitwie o Anglię. Synowie pisarza, będący właścicielami praw autorskich do powieści, ostatecznie wycofali się jednak ze współpracy z producentami.

To z kolei wymusiło zmiany w scenariuszu - takie, aby opowiadana historia nie była ilustracją książki Fiedlera. Ponieważ opisywała ona jednak wydarzenia historyczne, scenarzystom trudno było uciec od faktów i postaci historycznych, które funkcjonują także w powieści. Ostatecznie producentom udało się porozumieć z synami Fiedlera - i dziś "Dywizjon 303" jest promowany jako film inspirowany słynną książką.

Zmianom scenariusza towarzyszyły roszady na fotelu reżysera. Początkowo film miał realizować Łukasz Palkowski, twórca „Bogów” i „Najlepszego”. W trakcie zdjęć zmienił go Wiesław Saniewski, autor „Nadzoru”. Kiedy zachorował - zastąpił go ostatecznie Denis Delić.

Czytaj więcej:

 • Kiedy „Dywizjon 303” trafi na ekrany?
 • Krzysztof Mroczkowski z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie wyraża żal, że nie wszystkie jego uwagi zostały uwzględnione przez producentów.
Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Paweł Gzyl

Dziennikarz Działu Kultura Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego. Muzyka, film, książka. 


 


Moja kariera: 


Zaczynałem w drugiej połowie lat 80. w magazynie muzycznym "Non Stop", potem pisałem do kolejnych wydawnictw tego typu - "Rock & Roll" i "Music Globe". Na początku lat 90. zostałem dziennikarzem "Tygodnika Małopolska" wydawanego przez "Solidarność" w Krakowie. Potem pisałem do "Tygodnika AWS", który powstał w miejsce tegoż periodyku. 


Od 2001 roku piszę do "Dziennika Polskiego", a od 2011 - również do "Gazety Krakowskiej". Specjalizuję się w wywiadach z gwiazdami show-biznesu - piosenkarkami, aktorkami, prezenterkami telewizyjnymi. Zapowiadam koncerty i premiery filmowe, piszę recenzje płyt. 


Moją pasją jest nowoczesna muzyka elektroniczna. Piszę o niej do serwisu internetowego "Nowa Muzyka". 


 Moje teksty: 


https://plus.dziennikpolski24.pl/iza-krzan-zeby-pracowac-w-mediach-trzeba-miec-do-siebie-duzy-dystans/ar/c13-16795215


https://plus.dziennikpolski24.pl/piotr-adamczyk-roznorodnosc-rol-i-miejsc-w-ktorych-pracuje-daje-mi-najwieksze-spelnienie/ar/c13-16700659


https://plus.dziennikpolski24.pl/joanna-kulig-ludzie-czesto-wstydza-sie-tego-co-tak-naprawde-jest-ich-atutem/ar/c13-16647327


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.