Polska Fundacja Narodowa rusza na podbój Hollywood z superprodukcją o historii Polski. Są pierwsze ustalenia

Czytaj dalej
Fot. fot. Pixabay/meineresterampe
Małgorzata Puzyr

Polska Fundacja Narodowa rusza na podbój Hollywood z superprodukcją o historii Polski. Są pierwsze ustalenia

Małgorzata Puzyr

Stworzenie superprodukcji o polskiej historii zapowiadali już w 2015 roku politycy Prawa i Sprawiedliwości. Okazuje się, że prace nad projektem trwają, a zajmuje się nimi Polska Fundacja Narodowa. Czy polski film będzie miał szansę, żeby podbić Hollywood?

Obecnie trwają finalne prace oraz recenzje kilku wariantów scenariuszy przygotowanych przez amerykańskiego scenarzystę. Równolegle trwa proces rozmów z zagranicznymi producentami – przekazał "Rzeczpospolitej" Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej.

Twórca "King Konga" bohaterem dzieła

Ta instytucja – jak podnosi "Rz" - utworzona przez 17 spółek Skarbu Państwa, pracuje nad wyprodukowaniem filmu fabularnego ze "skuteczną globalną dystrybucją", który ma promować historię Polski.

Bohaterem przygotowywanego przez PFN dzieła ma być Merian C. Cooper, legendarny amerykański filmowiec, twórca filmu "King Kong" z 1933 r., który w mundurze pilota Wojska Polskiego walczył w wojnie polsko-bolszewickiej.

[polecany]23740607[/polecany]

Ile wydano już na produkcję?

Gazeta podaje, że na produkcję filmu PFN przeznaczyła już ok. 8 mln zł. Czy to się może udać? – pyta redakcja i podnosi, że dotąd PFN krytykowana była raczej za brak skuteczności i przepłacone projekty, takie jak zakup w 2018 roku jachtu oceanicznego za 902 tys. euro.

W dodatku – jak zauważa "Rzeczpospolita" - plany dotyczące filmu o Merianie C. Cooperze ma też amerykańska Foundation to Illuminate America's Heroes. Posiada już gotowy profesjonalny scenariusz, a jego wykorzystaniem starała się zainteresować polskie władze. Z informacji "Rz" wynika, że PFN realizuje swój projekt filmowy niezależnie od Amerykanów.

[polecany]23745209[/polecany]

rs

Małgorzata Puzyr

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.