Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Kolejne ataki na biura poselskie. Nienawiść idzie z góry?

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Paweł Kędzia

Kolejne ataki na biura poselskie. Nienawiść idzie z góry?

Paweł Kędzia

Kilka dni temu do siedziby posłanki Anny Sobeckiej w Toruniu wpadł mężczyzna z okrzykiem: „Zrobię z wami wszystkimi porządek!” . Nie ma wątpliwości, że to efekt agresywnego tonu w politycznych dyskusjach.

Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. Z tej prostej prawdy zdać sobie muszą sprawę politycy i wszyscy uczestnicy życia publicznego. Ich słowa nie padają w próżnię.

Eskalacja emocji w debacie publicznej od lat sięga zenitu. Radosław Sikorski na konwencie Platformy mówił o „dorzynaniu watahy”. Jarosław Palikot przed kamerą stwierdził: „Zastrzelimy Jarosława Kaczyńskiego, wypatroszymy, a skórę wystawimy na sprzedaż w Europie”. Leszek Miller cytował na mównicy sejmowej Tuwima: „Próżnoś repliki się spodziewał. Nie dam ci prztyczka ani klapsa. Nie powiem nawet pies cię..., bo to mezalians byłby dla psa”. Poseł Armand Ryfiński krzyczał do zajmującego mównicę Jarosława Kaczyńskiego: „Siadaj kurduplu”.

Tego rodzaju stwierdzenia, jeśli padają na podatny grunt, mogą przerodzić się w czyny.

Agresor w biurze

Kilka dni temu, siedem lat po tragedii w Łodzi, gdy 62-letni taksówkarz zastrzelił Marka Rosiaka, asystenta europosła PiS, i ciężko ranił nożem Pawła Kowalskiego, pracownika biura, do siedziby posłanki Anny Sobeckiej wpadł rozemocjonowany mężczyzna, który wykrzyczał „zrobię z wami wszystkimi porządek”. Na szczęście, nie był uzbrojony.

„Atak na moje biuro poselskie jest dowodem na to, do czego może doprowadzić mowa nienawiści oraz nieustannie podsycana niechęć do obecnej władzy. Dlatego apeluję o spokój i rozwagę w dyskusjach społeczno-politycznych. Niech będą oparte na merytorycznych przesłankach, a nie podjudzaniu i szczuciu przeciwko sobie nawzajem” - apeluje w oświadczeniu posłanka.

- Z taką sytuacją miałam do czynienia po raz pierwszy. Niech będzie to przestrogą dla innych, a w szczególności dopiero wchodzących w politykę, którzy swoimi wypowiedziami starają się podgrzewać atmosferę publiczną - mówi parlamentarzystka.

Kilka dni później zostaje zniszczona tablica na bydgoskim biurze PiS.

- Mamy wygenerowane takie emocje, że jeżeli dodatkowo są one podsycane, na przykład przez prezydenta Bruskiego, który nawołuje do ostracyzmu, żeby nie siadać obok posłów PiS, to człowiek w złości, nienawiści może się posunąć do podobnych czynów - uważa Łukasz Schreiber (PiS).

Wcześniej w Warszawie, w ramach manifestu politycznego przeciwko rządom PiS przed Pałacem Kultury i Nauki, samospalenia dokonał 54-letni mężczyzna. Zostawił dwa listy, w których opisuje swoją motywację.

Siła autorytetu

Do czego możeoże doprowadzić mowa nienawiści? Kto ma wpływ na agresywne zachowania ludzi? O tym m.in. przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paweł Kędzia

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.