Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Nepalczycy swój szpital muszą wnieść na plecach

Czytaj dalej
Fot. archiwum prywatne
Marta Żbikowska

Nepalczycy swój szpital muszą wnieść na plecach

Marta Żbikowska

Kiedy mieszkaniec wioski z rejonu Lapa-7 zrani się, trzeba zabić kurczaka i posypać go ryżem. Fundacja „Ej, odbudujmy Nepal” nie chce zabierać Nepalczykom ich tradycji, ale obok niej zaproponować współczesną opiekę medyczną.

Lapa-7 to siedem wiosek położonych w Himalajach. Region zamieszkuje około 1300 osób. Tija Grebieniow, założycielka fundacji „Ej, odbudujmy Nepal”, trafiła tam pod koniec ubiegłego roku.

- Prowadzimy restaurację w Kathmandu

- mówi Tija. - Pracował u nas spokojny, cichy Nepalczyk, który któregoś dnia zaczął opowiadać o swoich rodzinnych stronach. Mimo że od wielkiego trzęsienia ziemi minęło wtedy półtora roku, zniszczenia ciągle były ogromne. Ludzie nie mieli zapewnionej pomocy, szczególnie medycznej.

Aby dostać się do Lapa-7 z Kathmandu, najpierw trzeba było jechać cały dzień autobusem. Kolejne 11 godzin czekała Tiję i jej towarzyszy podróż jeepem po wyboistej drodze, która w pewnym momencie skończyła się.

- Potem szliśmy pieszo - mówi Tija. - Przez dwa dni po 10 godzin dziennie. W końcu dotarliśmy na miejsce.

Opatrunki również mogą pomóc

Okazało się, że mieszkańcy himalajskich wiosek pierwszy raz zobaczyli człowieka z białą skórą. Ale Tija była nie mniej zdziwiona.

- Najbardziej przeraził nas punkt medyczny - wspomina Tija. - Był to budynek zbudowany z kamieni bez żadnego spoiwa, w którym przebywanie było niebezpieczne. W środku były dwa łóżka, z których tylko jedno miało cztery nogi. Drugie opierało się jedną stroną o kamienie wystające ze ściany. W całym budynku nie było ani jednego krzesła.

W tym punkcie medycznym świadczyła usługi pielęgniarka. - Zapytałam ją, jak ona radzi sobie bez krzeseł, szczególnie, że dowiedziałam się, że jest jedyną pomocą dentystyczną w okolicy - mówi Tija.

Kobieta zaprezentowała, jak wyrywa zęby. Pacjent kucał pod ścianą, opierając głowę o kamienie. Otwierał usta, a pielęgniarka wyrywała mu ząb.

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marta Żbikowska

m.zbikowska@glos.com

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.