Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Oszukać i zarobić - czyli jak działają niektóre firmy farmaceutyczne

Czytaj dalej
Fot. pixabay
Dorota Stec-Fus

Oszukać i zarobić - czyli jak działają niektóre firmy farmaceutyczne

Dorota Stec-Fus

Zdrowie. W styczniu na reklamy najwięcej wydała branża farmaceutyczna - ponad połowę wszystkich wydatków badanych branż. To działanie skuteczne, bo suplementy diety oraz leki kupujemy i łykamy „tonami”, narażając zdrowie, a nawet życie.

- To, co za pośrednictwem reklam stosują niektórzy producenci suplementów diety, a także leków bez recepty, określam jako „podżeganie chorobowe”. Przekonują, że możemy ustrzec się przed grypą, zażywając dany preparat, proponują złote rozwiązania na różnorodne dolegliwości. A ludzie dają się „wkręcić” i nie zastanawiają się, czy faktycznie brakuje im np. reklamowanej witaminy - tylko kupują i połykają różne niepodlegające kontroli pigułki. Nie rozumieją, jak bardzo mogą sobie zaszkodzić - denerwuje się dr Jarosław Woroń, farmakolog kliniczny ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Bo tak naprawdę nie znamy składników tych preparatów.

Często nabieramy się na hasło reklamowe głoszące, że dany preparat zaspokaja sto procent dziennego zapotrzebowania np. na witaminę C. - Ale z tej informacji nic nie wynika, bo nie wiadomo, jaka jest jej wchłanialność przez organizm - ostrzega Woroń.

Ponadto producenci suplementów mogą mijać się z prawdą. Wykryła to Inspekcja Handlowa w 2017 roku, przeprowadzając kontrolę 80 wytwórców. Część z nich zawyżała na opakowaniach zawartość witamin i minerałów. Kontrolerzy znaleźli też w suplemencie ziołowym niedeklarowane składniki. W reklamach pojawiają się również informacje twierdzące, że ekstrakt z danego zioła wspomaga np. odchudzanie, a nie jest to potwierdzone medycznie.

Co zatem robić, jeśli ustaliliśmy, że w naszym organizmie brakuje np. witaminy D? - Zmodyfikować dietę i tryb życia. Jeśli to nie wystarczy, kupić w aptece witaminę D, ale w formie leku, nie suplementu. Farmaceuta udzieli nam takiej informacji - radzi dr Leszek Borkowski, ekspert farmakologii klinicznej. Wszystkie leki są bowiem dokładnie badane przed dopuszczeniem do obrotu, natomiast suplementy - których jest ponad 30 tys. - jedynie incydentalnie, i to dopiero wówczas, gdy są już w sprzedaży.

Czytaj więcej:

 • Co robić, jeśli ustaliliśmy, że w naszym organizmie brakuje np. witaminy D? Sięgnąć po suplementy diety, czy nie?
 • Na reklamę tylko jednego rodzaju witaminy D jej producent wydał w styczniu gigantyczne pieniądze. Ile?
 • Co o sprawie mówi rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego?
Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dorota Stec-Fus

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.