Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Sędziowie z „maszyny losującej”. Rewolucyjne zmiany w sądach. Sprawy będą przydzielane sędziom w wyniku losowania

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Szymczak
Wiesław Pierzchała

Sędziowie z „maszyny losującej”. Rewolucyjne zmiany w sądach. Sprawy będą przydzielane sędziom w wyniku losowania

Wiesław Pierzchała

To prawdziwy przełom w polskim sądownictwie. Do tej pory było tak, że sędziego do sprawy wyznaczał prezes sądu lub przewodniczący wydziału sądowego. To już przeszłość. Od 3 stycznia 2018 roku sędziowie są wyłaniani przez system losowania.

W praktyce wygląda to tak, że do sądu wpływają sprawy, które każdego dnia są rejestrowane i wysyłane do Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie. Tam - w oparciu o listę sędziów danego sądu i wydziału - następuje losowanie. Jego wyniki ukazują się w odpowiednim miejscu systemu informatycznego, skąd można je pobrać. Zajmuje się tym pracownik sekretariatu sądowego wyznaczony przez szefa wydziału.

Jak nas poinformował sędzia Paweł Urbaniak z Sądu Okręgowego w Łodzi, pierwszych sędziów, którzy zostaną wylosowani do poszczególnych spraw, poznamy w czwartek. A to dlatego, że przyjmowanie spraw w sądach trwa do końca dnia roboczego, po czym zebrane dane przesyłane są do Warszawy i tam - zwykle dnia następnego - odbywać się ma losowanie.

Jan Kanthak, rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości, zapewnił nas, że nowy system działał prawidłowo. Losowanie sędziów ma zapewnić obiektywność i przejrzystość orzekania.

W Łodzi pierwszych sędziów do spraw nowym system przydzieli dzisiaj

 • Rewolucyjne zmiany w sądach, gdzie sprawy będą przydzielane sędziom w wyniku losowania
 • Ma to zapewnić - wg resortu sprawiedliwości - przejrzystość i bezstronność w wyborze sędziów
Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Wiesław Pierzchała

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.