Polska wolność słowa, czyli dziwny jest ten świat

Czytaj dalej
Marek Kęskrawiec

Polska wolność słowa, czyli dziwny jest ten świat

Marek Kęskrawiec

Popularność listy przebojów radiowej Trójki miała się w ostatnich latach nijak do emocjonalnego przywiązania i znaczenia, jakie ma ona wciąż dla pokolenia ludzi dorastających w czasach późnej komuny, którzy dziś są najbardziej zainteresowani życiem politycznym w Polsce.

I pewnie dlatego machinacje przy w sumie błahej (jak na twórczość Kazika Staszewskiego) piosence, stały się kroplą, która przelała czarę goryczy. Odejście z anteny tuzów w rodzaju Wojciecha Manna, Marka Niedźwieckiego, Piotra Kaczkowskiego, Hirka Wrony czy Agnieszki Szydłowskiej - to dla naszego radia prawdziwa tragedia i nie zakryją jej żadne aluzje do komunistycznej przeszłości niektórych dziennikarzy.

Zwłaszcza jeśli się pamięta, iż broniący obecnej linii radia Krzysztof Czabański, szef Rady Mediów Narodowych, sam ma w życiorysie długą kartę wiernej służby w ramach ZMS i PZPR. A jego ostatni wywiad dla RMF może być przykładem żałosnej nowomowy przywodzącej na myśl bełkotliwe komunikaty z epoki PRL.

Afera w Trójce pokazuje wyraźnie, jak obecna władza traktuje wolność słowa i czego możemy się po niej spodziewać w przyszłości. Przy okazji wychodzi też na jaw, jak wielu ludzi po drugiej stronie barykady ma równie wąskie horyzonty. Wyrzucają oni Kazikowi łagodny ton wobec PiS-u i to, że nie chodził demonstrować pod sądami, tylko stał się, jako to ujął Jacek Dehnel - „pieczeniarzem”.

Rzeczywiście, marznący pod sądem Dehnel to prawdziwy bojownik o wolność w porównaniu z Kazikiem, którego cenzura za komuny tak kochała, że zamiast grać koncerty i nagrywać płyty, musiał zarabiać na chleb na budowach w Londynie. Cóż, jakie czasy, taka odwaga. Chadzający własnymi ścieżkami Kazik do nich nie pasuje.

Marek Kęskrawiec

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.