Polskie Cannes. Idąc promenadą, można podziwiać odciski dłoni znanych aktorów, a nawet spotkać wielu z nich

Czytaj dalej
Fot. fot. sebastian wołosz
Bogna Skarul

Polskie Cannes. Idąc promenadą, można podziwiać odciski dłoni znanych aktorów, a nawet spotkać wielu z nich

Bogna Skarul

Jeżeli marzysz o selfie ze znanym aktorem, Międzyzdroje są latem miejscem, do którego powinieneś przyjechać. A przy okazji nie zaszkodzi wstąpić do kina na dobry film albo pójść na spotkanie z twórcami.

Trwa 25. Festiwal Gwiazd. Tegoroczna jubileuszowa edycja jest nietypowa - bo trwać będzie przez całe wakacje. A jak było na inauguracji w minioną sobotę?

Na Promenadzie Gwiazd odcisnęli swoje dłonie Michał Milowicz, Przemysław Sadowski, Joanna Trzepiecińska, Lesław Żurek i Katarzyna Maciąg.

Odcisk na deptaku ma od teraz także Henryk Talar, ale nie odsłonił go osobiście. Jak przyznał na nakręconym specjalnie na okazję gali filmie, nie mógł przyjechać nad morze, bo zmogła go choroba. Niemniej publiczność i tak podziękowała mu za jego wybitne role gromkimi brawami.

A od nich się zaczęło

Nie zabrakło owacji także po pokazie filmu dokumentalnego pokazującego pierwszą edycję festiwalu z 1996 roku. Wtedy ta sztandarowa międzyzdrojska impreza nazywała się Wakacyjny Festiwal Gwiazd.

Zobaczyliśmy Daniela Olbrychskiego, jak ponad 20 lat temu tłumaczył się widzom w Międzyzdrojach z roli Kmicica. Jak młodziutki Zbigniew Zamachowski ujawniał swoje ksywki, jak odciskał dłoń na promenadzie Bogusław Linda (też z 20 lat młodszy), czy jak w asyście Waldemara Dąbrowskiego, pomysłodawcy Festiwalu Gwiazd, na wieczność swoją dłoń odcisnęła Beata Tyszkiewicz. Były też wspomnienia profesora Adama Myjaka, jako twórcy wszystkich odcisków dłoni na promenadzie, ale też koncepcji samej promenady, który tak przez minione 25 festiwali zakochał się w Międzyzdrojach, że został ich mieszkańcem.

Obecny Wielki Nieobecny

Już podczas pierwszej edycji artyści sporo miejsca i emocji poświęcali filmom Krzysztofa Kieślowskiego. W tym roku jest podobnie. Widzowie mogą sobie przypomnieć dzieła Mistrza, oglądając je przez cztery letnie weekendy. Każda z projekcji, trochę wspominkowo, a trochę anegdotycznie, poprzedzona jest spotkaniami z aktorami grającymi u Kieślowskiego, które prowadzi Tomasz Raczek. Kolejne spotkania z filmem Mistrza będą miały miejsce podczas weekendowych spotkań 22-24 lipca, 5-7 sierpnia oraz 26-28 sierpnia.

A wszystko, co dotyczy Kieślowskiego w Międzyzdrojach, zaczęło się od wernisażu wystawy grafik Andrzeja Pągowskiego. Był autorem prawie wszystkich plakatów do filmów Kieślowskiego i jest także autorem plakatów międzyzdrojskiego Festiwalu Gwiazd. Do końca wakacji można je podziwiać w Międzynarodowym Domu Kultury przy ul. Bohaterów Warszawy.

Wiadomo, kto sprowadza deszcz

Andrzej Pągowski, zapraszając na swój wernisaż w pierwszy dzień imprezy, od razu zaznaczył, aby nikt nie był zdziwiony, gdy wkrótce w Międzyzdrojach spadnie deszcz.

- To przeze mnie będzie padało - twierdził. - Krzysztof Kieślowski zawsze mi to robi, jak pokazuję plakaty do jego filmów.

I rzeczywiście, rozpadało się o umówionej godzinie.

- Pogoda w Międzyzdrojach na Festiwalu Gwiazd nigdy nas nie rozpieszczała - przyznał Olaf Lubaszenko, dyrektor artystyczny imprezy, i zwrócił uwagę, że już podczas pierwszej edycji artystom towarzyszył deszcz (na co zwrócili uwagę widzowie, oglądając film dokumentalny).

- Gdyby nie Festiwal Gwiazd, to na pewno Międzyzdroje nie byłyby tak znane w całej Polsce, jak są dziś - cały czas podkreśla burmistrz Mateusz Bobek i przyznaje się do tego, że między innymi dzięki sławnemu już na cały kraj festiwalowi „bardzo często trudne tematy jest mu łatwiej załatwić w Warszawie”.

- Rozciągamy festiwal na całe wakacje - zapowiedział z kolei Artur Duszyński, dyrektor Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach, który na imprezie występuje w roli jednego z najważniejszych organizatorów. - Oprócz sprawdzonych wydarzeń, będą nowe. Na przykład pokażemy słuchowiska, zaprezentujemy specjalne spektakle, a zamiast meczu piłki nożnej z gwiazdami, zabierzemy artystów i publiczność na rowerowy rajd w najpiękniejsze zakątki okolic Międzyzdrojów.

Kolejne spotkanie z publicznością odbędzie się w weekend 22-24 lipca. Będzie prezentacja słuchowiska na żywo, minisiatkówka, piłka nożna i zumba z gwiazdami na plaży, koncert polskiej muzyki filmowej i serialowej, spektakle teatralne i spotkanie z „Dekalogiem” Kieślowskiego.

Bogna Skarul

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.