Monika Chruścińska-Dragan

Polskie górnictwo jest na plusie. Cud? Nie. Po prostu wzrosły ceny węgla

Jeśli zarobki nie wzrosną, górnictwo przestanie być konkurencyjne i zabraknie młodych pracowników Fot. Arkadiusz Gola Jeśli zarobki nie wzrosną, górnictwo przestanie być konkurencyjne i zabraknie młodych pracowników
Monika Chruścińska-Dragan

Grudzień to tradycyjnie czas do podsumowań. Jaki był 2017 rok dla polskiego górnictwa? Spadło wydobycie, ale wysokie ceny węgla uratowały branżę.

Konsolidacja węglowych spółek, sprzyjająca koniunktura, spadek wydobycia, powrót „czternastek” na paskach górników i kolejne kopalnie w likwidacji - tak w największym skrócie wyglądał mijający rok w polskim górnictwie. Jeśli zaufać liczbom, był to łaskawy czas dla branży. Po czterech latach strat górnictwo zamknie rok zyskiem.

Można było zarobić więcej

Już wyniki trzech kwartałów tego roku były obiecujące. Według danych Agencji Rozwoju Przemysłu, górnictwo zarobiło w dziewięć miesięcy 1,66 mld zł. - To najlepszy wynik finansowy na przestrzeni ostatnich lat - oceniło Ministerstwo Energii. Dla obu największych spółek górniczych - Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Polskiej Grupy Górniczej - ten rok jest czasem osiągnięcia rentowności. Pierwsza do końca września wypracowała 1,8 mld zysku i tylko w przyszłym roku planuje wydać na inwestycje ok. miliarda złotych. Druga - jak zapowiedział minister Krzysztof Tchórzewski - przewiduje, że zamknie rok kwotą ok. 200 mln zł na plusie i wydobyciem węgla powyżej 30 mln ton.

- Spółki korzystają na wzroście cen węgla, co naturalnie podnosi ich rentowność, stąd dobry wynik PGG spodziewany na koniec roku. JSW korzysta natomiast na ogromnej koniunkturze na rynku węgla koksowego - wyjaśnia Robert Tomaszewski, ekspert ds. gospodarczych Polityka Insight. Jak jednak zauważa, wyniki spółek mogłyby być jeszcze lepsze. - Można było wykorzystać sprzyjający moment i pogłębić restrukturyzację kopalń, aby zwiększyć środki na inwestycje tam, gdzie wydobycie węgla jest wciąż rentowne - mówi. Tym bardziej że sprzyjająca koniunktura nie będzie trwać wiecznie. - W kontekście zaostrzającej się polityki klimatycznej Unii Europejskiej moce węglowe będą odstawiane coraz szybciej, szczególnie we wschodniej części kontynentu. Może znów pojawić się nadpodaż węgla - przestrzega Tomaszewski.

Sukcesy i porażki

W dalszej części tekstu m.in. o sukcesach i porażkach w branży górniczej oraz o wypłacaniu rekompensat.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Monika Chruścińska-Dragan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.