Polskie medale olimpijskie

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow / Polska Press
Leszek Jaźwiecki

Polskie medale olimpijskie

Leszek Jaźwiecki

Igrzyska olimpijskie to największa w świecie międzynarodowa impreza sportowa. Reprezentacja Polski na letnich igrzyskach wywalczyła 271 medali. Największym dorobkiem indywidualnym może poszczycić się wybitna polska lekkoatletka Irena Szewińska, który wywalczyła w swojej karierze siedem medali. Szewińska brała udział w sześciu olimpiadach! Jedynym Polakiem, który ma w swoim dorobku ma cztery złote krążki jest natomiast znakomity chodziarz Robert Korzeniowski.

Oficjalnie reprezentacja Polski po raz pierwszy zaprezentowała się na igrzyskach olimpijskich w 1924 roku, choć wcześniej polscy sportowcy pojawiali się w ekipach państw zaborczych. Pierwszy medal olimpijski dla naszego kraju wywalczyła czwórka kolarzy torowych. W Paryżu w 1924 roku po srebrne medale sięgnęli wtedy Franciszek Szymczyk, Jan Łazarski, Józef Lange i Tomasz Stankiewicz. W tym samym roku pierwszy medal indywidualny zdobył Adam Królikiewicz. Na koniu Picador wywalczył brązowy w jeździeckich skokach przez przeszkody. Co ciekawe Królikiewicz później brał udział w produkcjach filmowych i zmarł wskutek obrażeń odniesionych po upadku z konia na planie filmu Andrzeja Wajdy "Popioły".

Mieszkanie za czytanie

Pierwszy złoty medal dla Polski zdobyła dyskobolka Halina Konopacka w 1928 roku w Amsterdamie, ustanawiając przy tym rekord świata w rzucie dyskiem wynikiem 39,62 m. Była wszechstronna sportsmenką. Oprócz rzutu dyskiem uprawiała jeszcze rzut oszczepem, pchnięcie kulą, skok wzwyż, skok w dal. Znakomicie grała też w piłkę ręczną, jeździła konno, pasjonowała się automobilizmem. Po zakończeniu lekkoatletycznej kariery grała w tenisa. Zajmowała się również poezją i malarstwem. Konopacka zmarła 28 stycznia 1989 w Daytona Beach na Florydzie.

Najwięcej medali w historii dla polskiej reprezentacji na igrzyskach wywalczyła Irena Szewińska. Wybitna polska lekkoatletka 7 medali zdobywała w biegach sprinterskich i skoku w dal. Po pierwsze medale sięgnęła w Tokio w 1964 roku. Złoto wywalczyła w sztafecie sprinterskiej razem z Teresą Ciepły, Haliną Górecką i Ewą Kłobukowską i przy okazji poprawiając rekord świata (czasem 43,69). W stolicy Japonii Szewińska wywalczyła także srebrne medale w skoku w dal i biegu na 200 metrów. Na kolejnej olimpiadzie w Meksyku w 1968 roku Szewińska zwyciężyła w biegu na 200 metrów poprawiając czasem 22,58 rekord świata oraz zdobyła brąz na dystansie 100 metrów. Była też szansa na medal w biegu rozstawnym, ale Polki zgubiły pałeczkę i nie awansowały do finału. To nie wszystkie medale naszej multimedalistki. Na olimpiadzie w Monachium w 1972 roku Szewińska wywalczyła brązowy medal w biegu na 200 metrów i dotarła do półfinału "setki" , choć przed igrzyskami zmagała się z kontuzja nogi. Cztery lata później Polka znowu wysłuchała Mazurka Dąbrowskiego. W Montrealu w 1976 roku zdobyła złoty medal na 400 metrów ustanawiając czasem 49,29 nowy rekord świata! Karierę zakończyła po swojej szóstej olimpiadzie w Moskwie w 1980 roku. Jej najlepszym wynikiem był półfinał w biegu na 100 metrów.

Do historii olimpijskich startów zapisał się także Robert Korzeniowski. Jeden z najwybitniejszych polskich lekkoatletów ma w dorobku 4 złote medale olimpijskie. Jedyny na świecie chodziarz, który zdobył dwa złote medale na 20 i 50 km na tych samych igrzyskach olimpijskich. Było to w 2000 roku w Sydney. Cztery lata wcześniej były student AWF Katowice sięgnęła po złoty medal w Atlancie na dystansie 50 km. W 2004 roku w Atenach znowu nikt go nie pokonał na dystansie 50 km. Uczestniczył też w igrzyskach olimpijskich w Barcelonie 1992 roku, ale został zdyskwalifikowany w kontrowersyjnych okolicznościach.

Biało-czerwoni na letnich igrzyskach wywalczyli 271 medali, w tym 64 złotych, 82 srebrnych i 125 brązowych. Największy udział w tym dorobku mają lekkoatleci (55) a za nimi plasują się bokserzy (43), ciężarowcy (32), zapaśnicy (25) i przedstawiciele szermierki (22). Po dwa złote medale wywalczyli m.in. florecista Witold Woyda (w Monachium w 1972 roku indywidualnie i drużynowo), urodzony w Częstochowie bokser Jerzy Kulej (w Tokio w 1964 i Meksyku w 1968 roku), pochodzący z Kazimierówki koło Zawiercia strzelec Józef Zapędzki (Meksyk w 1968 i Monachium w 1972 roku), bytomianin Waldemar Legień w judo (Seul w 1988 i Barcelonie w 1992 roku).

Najwięcej medali polscy sportowcy przywieźli z Montrealu w 1976 roku. W Kanadzie Irena Szewińska sięgnęła po swój siódmy medal wygrywając z rekordem świata bieg na 400 m. Po złoto sięgali tam również młody skoczek wzwyż Jacek Wszoła, tyczkarz Tadeusz Ślusarski, bokser Jerzy Rybicki, zapaśnik Kazimierz Lipień i pięcioboista Janusz Peciak. Wszystko jednak przyćmił wynik siatkarzy. Po wspaniałej grzej zespół Huberta Wagnera w finale pokonała ekipę ZSRR i wywalczył złoty medal. Miejsce niżej na podium stanęli piłkarzy, którzy w finałowym meczu ulegli NRD.

Leszek Jaźwiecki

Dziennikarz działu sport, specjalizuję się od lat w sportach motorowych, głównie żużlu, ale nie obca mi też królowa motosportu czyli Formuła 1 oraz rajdy terenowe. Miałem okazję z bliska zobaczyć zmagania w dwóch najtrudniejszych motorowych maratonach na świecie Camel Trophy i Dakarze. Moją dziedziną, którą się zajmuję od wielu lat w dziale sportowym jest też siatkówka i to zarówna ta klubowa jak i reprezentacyjna. Jak każdy dziennikarz sportowy interesują się także piłką nożną, mam kilka ulubionych drużyn.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.