Polskie medale olimpijskie

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow / Polska Press
Leszek Jaźwiecki

Polskie medale olimpijskie

Leszek Jaźwiecki

Igrzyska olimpijskie to największa w świecie międzynarodowa impreza sportowa. Reprezentacja Polski na letnich igrzyskach wywalczyła 271 medali. Największym dorobkiem indywidualnym może poszczycić się wybitna polska lekkoatletka Irena Szewińska, który wywalczyła w swojej karierze siedem medali. Szewińska brała udział w sześciu olimpiadach! Jedynym Polakiem, który ma w swoim dorobku ma cztery złote krążki jest natomiast znakomity chodziarz Robert Korzeniowski.

Oficjalnie reprezentacja Polski po raz pierwszy zaprezentowała się na igrzyskach olimpijskich w 1924 roku, choć wcześniej polscy sportowcy pojawiali się w ekipach państw zaborczych. Pierwszy medal olimpijski dla naszego kraju wywalczyła czwórka kolarzy torowych. W Paryżu w 1924 roku po srebrne medale sięgnęli wtedy Franciszek Szymczyk, Jan Łazarski, Józef Lange i Tomasz Stankiewicz. W tym samym roku pierwszy medal indywidualny zdobył Adam Królikiewicz. Na koniu Picador wywalczył brązowy w jeździeckich skokach przez przeszkody. Co ciekawe Królikiewicz później brał udział w produkcjach filmowych i zmarł wskutek obrażeń odniesionych po upadku z konia na planie filmu Andrzeja Wajdy "Popioły".

Mieszkanie za czytanie

Pierwszy złoty medal dla Polski zdobyła dyskobolka Halina Konopacka w 1928 roku w Amsterdamie, ustanawiając przy tym rekord świata w rzucie dyskiem wynikiem 39,62 m. Była wszechstronna sportsmenką. Oprócz rzutu dyskiem uprawiała jeszcze rzut oszczepem, pchnięcie kulą, skok wzwyż, skok w dal. Znakomicie grała też w piłkę ręczną, jeździła konno, pasjonowała się automobilizmem. Po zakończeniu lekkoatletycznej kariery grała w tenisa. Zajmowała się również poezją i malarstwem. Konopacka zmarła 28 stycznia 1989 w Daytona Beach na Florydzie.

Najwięcej medali w historii dla polskiej reprezentacji na igrzyskach wywalczyła Irena Szewińska. Wybitna polska lekkoatletka 7 medali zdobywała w biegach sprinterskich i skoku w dal. Po pierwsze medale sięgnęła w Tokio w 1964 roku. Złoto wywalczyła w sztafecie sprinterskiej razem z Teresą Ciepły, Haliną Górecką i Ewą Kłobukowską i przy okazji poprawiając rekord świata (czasem 43,69). W stolicy Japonii Szewińska wywalczyła także srebrne medale w skoku w dal i biegu na 200 metrów. Na kolejnej olimpiadzie w Meksyku w 1968 roku Szewińska zwyciężyła w biegu na 200 metrów poprawiając czasem 22,58 rekord świata oraz zdobyła brąz na dystansie 100 metrów. Była też szansa na medal w biegu rozstawnym, ale Polki zgubiły pałeczkę i nie awansowały do finału. To nie wszystkie medale naszej multimedalistki. Na olimpiadzie w Monachium w 1972 roku Szewińska wywalczyła brązowy medal w biegu na 200 metrów i dotarła do półfinału "setki" , choć przed igrzyskami zmagała się z kontuzja nogi. Cztery lata później Polka znowu wysłuchała Mazurka Dąbrowskiego. W Montrealu w 1976 roku zdobyła złoty medal na 400 metrów ustanawiając czasem 49,29 nowy rekord świata! Karierę zakończyła po swojej szóstej olimpiadzie w Moskwie w 1980 roku. Jej najlepszym wynikiem był półfinał w biegu na 100 metrów.

Do historii olimpijskich startów zapisał się także Robert Korzeniowski. Jeden z najwybitniejszych polskich lekkoatletów ma w dorobku 4 złote medale olimpijskie. Jedyny na świecie chodziarz, który zdobył dwa złote medale na 20 i 50 km na tych samych igrzyskach olimpijskich. Było to w 2000 roku w Sydney. Cztery lata wcześniej były student AWF Katowice sięgnęła po złoty medal w Atlancie na dystansie 50 km. W 2004 roku w Atenach znowu nikt go nie pokonał na dystansie 50 km. Uczestniczył też w igrzyskach olimpijskich w Barcelonie 1992 roku, ale został zdyskwalifikowany w kontrowersyjnych okolicznościach.

Biało-czerwoni na letnich igrzyskach wywalczyli 271 medali, w tym 64 złotych, 82 srebrnych i 125 brązowych. Największy udział w tym dorobku mają lekkoatleci (55) a za nimi plasują się bokserzy (43), ciężarowcy (32), zapaśnicy (25) i przedstawiciele szermierki (22). Po dwa złote medale wywalczyli m.in. florecista Witold Woyda (w Monachium w 1972 roku indywidualnie i drużynowo), urodzony w Częstochowie bokser Jerzy Kulej (w Tokio w 1964 i Meksyku w 1968 roku), pochodzący z Kazimierówki koło Zawiercia strzelec Józef Zapędzki (Meksyk w 1968 i Monachium w 1972 roku), bytomianin Waldemar Legień w judo (Seul w 1988 i Barcelonie w 1992 roku).

Najwięcej medali polscy sportowcy przywieźli z Montrealu w 1976 roku. W Kanadzie Irena Szewińska sięgnęła po swój siódmy medal wygrywając z rekordem świata bieg na 400 m. Po złoto sięgali tam również młody skoczek wzwyż Jacek Wszoła, tyczkarz Tadeusz Ślusarski, bokser Jerzy Rybicki, zapaśnik Kazimierz Lipień i pięcioboista Janusz Peciak. Wszystko jednak przyćmił wynik siatkarzy. Po wspaniałej grzej zespół Huberta Wagnera w finale pokonała ekipę ZSRR i wywalczył złoty medal. Miejsce niżej na podium stanęli piłkarzy, którzy w finałowym meczu ulegli NRD.

Leszek Jaźwiecki

Dziennikarz działu sport, specjalizuję się od lat w sportach motorowych, głównie żużlu, ale nie obca mi też królowa motosportu czyli Formuła 1 oraz rajdy terenowe. Miałem okazję z bliska zobaczyć zmagania w dwóch najtrudniejszych motorowych maratonach na świecie Camel Trophy i Dakarze. Moją dziedziną, którą się zajmuję od wielu lat w dziale sportowym jest też siatkówka i to zarówna ta klubowa jak i reprezentacyjna. Jak każdy dziennikarz sportowy interesują się także piłką nożną, mam kilka ulubionych drużyn.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.