Południowa obwodnica Gliwic i dofinansowanie z urzędu wojewódzkiego. Odcinek od Pszczyńskiej do Bojkowskiej 2020 roku

Czytaj dalej
Łukasz Olszewski

Południowa obwodnica Gliwic i dofinansowanie z urzędu wojewódzkiego. Odcinek od Pszczyńskiej do Bojkowskiej 2020 roku

Łukasz Olszewski

Gliwice otrzymały dotację na budowę odcinka południowej części obwodnicy miasta. Dofinansowanie w kwocie ponad 11 mln złotych ma znacznie przyspieszyć prace oraz pozwolić Gliwicom zaoszczędzić środki z budżetu miasta. Odcinek od Pszczyńskiej do Bojkowskiej ma być gotowy w 2020

We wtorek 10 grudnia w Urzędzie Miasta w Gliwicach, pełniący obowiązki prezydent Gliwic Janusz Moszyński oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podpisali umowę, która zapewnia miastu dofinansowanie na poziomie ponad 11 mln złotych na budowę obwodnicy miasta. Fundusze pozyskane przez Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach mają wspomóc budowę odcinka południowej części obwodnicy miasta, od ulicy Pszczyńskiej do ulicy Bojkowskiej.

- Obwodnica Gliwic to niewątpliwie jedna z najbardziej oczekiwanych i potrzebnych inwestycji w mieście - mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. - Mówi się o niej od co najmniej kilku lat. Mam nadzieję, że dotacja przyznana na ten cel miastu, pozwoli jak najszybciej zakończyć prace i oddać drogę do użytku mieszkańców - dodaje.

Środki przekazane Gliwicom ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach to ok. 11,5 mln. Miasto otrzyma pieniądze w dwóch transzach - niemal 8 mln złotych jeszcze w tym roku oraz ponad 3,5 mln zł w kolejnym roku.

- Dofinansowanie, które otrzymaliśmy, wynosi ok. 11,5 mln złotych i zostanie przeznaczone na odcinek obwodnicy południowej, od ulicy Bojkowskiej, do ulicy Pszczyńskiej w Gliwicach - mówi pełniący obowiązki prezydent Janusz Moszyński. - To jeden z odcinków, który jest obecnie realizowany. Mamy nadzieję, że dzięki pozyskanym funduszom, prace związane z tym odcinkiem zakończą się szybciej, niż zakładaliśmy - dodaje.

Środki, które otrzymało miasto, przekazane zostały w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Jest to ustawa, która ma przede wszystkim wspomóc samorządy przy modernizacji, remontach oraz budowie nowych dróg lokalnych.

Przed ukończeniem prac związanych z obwodnicą Gliwic, władze miasta muszą znaleźć wykonawcę odcinka od ulicy Sowińskiego do ulicy Daszyńskiego. Tam prace jeszcze nie ruszyły, jednak ten fragment ma być realizowany w formule „zaprojektuj i zbuduj”.

Przewidywane zakończenie prac na odcinku od ul. Pszczyńskiej do ul. Bojkowskiej powinno nastąpić w listopadzie 2020 roku. Koszt całej inwestycji oszacowano na ok. 54,6 miliona złotych.

Łukasz Olszewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.