Pomnik Korfantego w Warszawie. Premier obiecywał, ale pieniędzy nie dał

Czytaj dalej
Fot. Fot. arkadiusz gola
Marcin Zasada

Pomnik Korfantego w Warszawie. Premier obiecywał, ale pieniędzy nie dał

Marcin Zasada

- Zdecydowaliśmy, że sfinansujemy budowę pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie - zapowiadał premier Mateusz Morawiecki w Katowicach. Mija miesiąc od tej deklaracji. Przygotowania do budowy pomnika trwają. Ale za pieniądze samorządów... Korfanty ma stanąć w Warszawie 17 sierpnia 2019 roku

Upamiętnienie Wojciecha Korfantego w Warszawie, a właściwie forma tego upamiętnienia, to na Śląsku od lat przepis na emocjonalny spór. Jeden z najważniejszych dla Polski polityków XX wieku nie mógł doczekać się zasłużonego pomnika w stolicy przez ponad 70 lat. Na Śląsku słusznie uznaliśmy, że to zaniedbanie to nie nasza sprawa, stąd kontrowersje towarzyszące zbiórce na monument, jaką w województwie wymyślił prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski.

Pomnik ma kosztować ok. 1,5 mln zł. 300 tys. dokłada do niego Warszawa, resztę - składkowo - zabezpieczają śląskie samorządy. Przeciwko tej koncepcji przedsięwzięcia protestowali od początku m.in. regionalni politycy PiS; wojewoda śląski podkreślał, że za upamiętnienie Korfantego powinno zapłacić państwo polskie. Dlatego lipcowa deklaracja premiera w Katowicach, dotycząca sfinansowania przez rząd budowy pomnika, wydawała się przełomowa.

Co po miesiącu możemy o niej powiedzieć?

Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Zasada

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.