Pomnik w obronie pamięci o cerkwi rozebranej przez polskie władze

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz

Pomnik w obronie pamięci o cerkwi rozebranej przez polskie władze

Tomasz Mikulicz

Obok cerkwi przy ul. Sikorskiego stanęła właśnie makieta soboru Zmartwychwstania Pańskiego. Do 1938 roku stał on w miejscu dzisiejszej komendy policji przy ul. Sienkiewicza 65.

Na temat rozebranej, największej zresztą białostockiej cerkwi narosło wiele mitów. Jeden z nich to taki, że zbudowały ją władze carskie. To nieprawda - mówi ks. Marek Ławreszuk, proboszcz cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Sikorskiego.

W ostatnią niedzielę obok świątyni został odsłonięty pomnik zburzonego soboru. Miał takie same wezwanie jak cerkiew przy Sikorskiego i stał w miejscu dzisiejszej komendy policji przy ul. Sienkiewicza 65.

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Mikulicz

Zajmuję się sprawami miejskimi, czyli m.in.: białostocką i podlaską polityką samorządową, architekturą, urbanistyką i ochroną zabytków. Opisuję też obrady rady miasta oraz zajmuję się też różnego rodzaju interwencjami zgłaszanymi przez mieszkańców. Zajmuje mnie również pisanie też o historii Białegostoku i najbliższych okolic. Zdarza mi się też zajmować działką kulturalną. Lubię wszak rozmowy z ciekawymi i inspirującymi ludźmi. W swojej pracy zwracam uwagę na szczegóły. Bo jak wiadomo diabeł tkwi właśnie w szczegółach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.